Koronavirusi/ Shikoni se si italianet largohen me vrap nga zona e prekur.Te gjithe po largohen nga italia e veriut.Video

Ne Itali jane futur ne karantine me 16.000 veta dhe Italia eshte ne gjendje te veshtir.Mbi 4500 te ifekektuar dhe mbi 500 te sheruar.

Këshilli i Ministrave në Itali ka marrë masa te renda për te ndaluar përhapjes e koronavirusit me shume ne Italine e Veriut.

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte ka firmosur një dekret që detyron menjëherë masa të reja shtrënguese për lëvizjen e njerëzve dhe te rrine ne shtepite e tyre per nje muaj per te larguar perhapjen e virusit.

Sipas këtij dekreti, deri më 3 prill, për shkak të emergjencës nga koronavirusi, në Lombardi dhe 14 provinca të tjera është ndaluar hyrja dhe dalja e njerëzve.

Hyrja apo dalja nga këto zona janë të lejuara vetëm për arsye të rëndësishme dhe personat që do të lëvizin do i nënshtrohen kontrolleve dhe vetem ata qe jane te semure mund te levizin dhe ata qe kane nje ceshtje te veshtire..

Ndërkohë, një video e publikuar në mediat italiane, shihen se si qytetarët në Lombardi po arratisen para se kryeministri italian të firmoste dekretin që do të ndalonte hyrjet dhe daljet në këtë zonë.

Qyetarë të shumtë kanë marrë valixhe dhe çantan dhe nxitojnë në rrugët e qyteteve për të dalë na zonat që përfshihen në dekretin e Qeverisë.

Te gjithe duan te ikin qe te shpetojne nga qendrimi ne shtepi.

Video