Koronavirusi: Merkel jep lajmin e keq për Gjermaninë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel se fundmi ka shprehur nje shqetesim mbi koronavirusin dhe situaten aktuale ne Gjermani.

Ajo thote se vendi i tyre eshte ende ne fillim te krizes pre COVID-19 ndaj paralajmeron nje situate te veshtire qe mund te qendroje gjate, transmeton Reuters.

Gjate nje fjalimi ne Bundestag ajo u tha ligjvenesve se tashme duhet te jetojme me kete virus per nje kohe te gjate. E madje shprehu shqetesimin se disa regjone ne Gjermani po i pushojne masat e distancimit social.

Gjithsesi nuk ka shfaqur aspak dorezim pasi tha se paresore eshte nxitja per testime, “Testimi, testimi, testimi është rruga përpara”, tha ajo.

Ndaj mund ta perserisim se fjala e saj do te thote shume edhe per Shqiperine e per kedo:
“Ne nuk mund të kthehemi në jetën e përditshme si përpara virusit,” paralajmëroi ajo. “Le të qëndrojmë të zgjuar dhe të kujdesshëm gjatë pandemisë.”, tha ajo