Kocë mediterran në letër

Përgatitja:

2 peshq koc ose levrek

2 lç kaperi

1 degë domate qershi

12-14 ullinj të zi

Kripë dhe piper

Vaj ulliri

Letër pjekje

Fije kuzhine

Përbërësit:

Lajmë, pastrojmë peshkun dhe mund ta ndajmë edhe në dy pjesë. Vendosim në tryezë një copë letër kuzhine sa për të mbështjellë peshkun. Në qendër të tij spërkatim letrën me 1 lugë çaji vaj ulliri. Mbi vaj përhapim gjysmë lugë çajo kaperi, 2-3 domate qershi të prera ne gjysma, 3-4 kokrra ulliri dhe mbi këto përbërës vendosim peshkun. E spërkatim me kripë e piper dhe e mbushim atë me po ato përbërës që vendosëm dhe në letër, kaperi, domate qershi e ullinj. E spërkatim peshkun përsëri me pak vaj dhe e mbështjellim atë si karamele duke lidhur me fije kuzhine pjesët anësore të letrës.

Kështu vazhdojmë dhe me peshkun tjetër. Vendosim peshkun në tavë e më pas në furrë në temperaturën 190ºC për 20 minuta. Më pas e shërbejmë po në letër, të ngrohtë.

Leave a Reply