Ilaçet e reja kundër plakjes mund ta bejn 10 vite me te re zemren tuaj

Shkencëtarët kanë zbuluar një ilaç kundër plakjes që mund ta kthejë moshën e zemrës me dhjetë vjet.

Shpresohet se teknologjia e re mund të parandalojë sëmundjet e zemrës vite përpara se të shfaqen simptomat dhe madje të kurojë dështimin e zemrës tek të moshuarit.

Për vite me radhë, ekspertët kanë menduar se ata që jetojnë mbi 100 kanë një gjen të veçantë që i mbron ata nga komplikimet e zemrës – të cilat shpesh vijnë me plakjen.

Tani, shkencëtarët nga Bristol kanë gjetur një gjen mutant – që besohet të jetë kundër plakjes – i cili e kthen moshën e zemrës së minjve të moshuar me ekuivalentin njerëzor prej më shumë se dhjetë vjetësh.

Ekspertët thanë se gjeni, i dhënë minjve në formë gjilpëre, parandaloi gjithashtu “prishjen” e funksioneve të zemrës tek minjtë e moshës së mesme.

Profesor Paolo Madeddu nga Instituti i Zemrës në Bristol në Universitetin e Bristolit , tha: “Gjetjet tona konfirmojnë se gjeni i shëndetshëm mutant mund të ndryshojë rënien e performancës së zemrës tek njerëzit e moshuar”.

Por disa faktorë të stilit të jetesës, si dieta dhe stërvitja, mund të ndikojnë gjithashtu në shpejtësinë me të cilën shëndeti i zemrës bie.

Ekspertët besojnë se një variant natyral i gjenit BPIFB4 – i zakonshëm në mesin e atyre që jetojnë mbi 100 – ndihmon për të mbajtur zemrat më të shëndetshme për më gjatë.

Studimi i ri tregoi se ky gjen mund t’u kalohet njerëzve përmes një ilaci.

Profesor James Leiper, i Fondacionit Britanik të Zemrës , i cili financoi kërkimin tha: “Ky është një studim në fazën e hershme, por një ditë mund të ofrojë një mënyrë revolucionare për të trajtuar njerëzit me probleme të zemrës dhe dhe te sjelli nje revolucion ne jeten tone.”

Studimi është publikuar në revistën Cardiovascular Research.

Si ta mbani zemrën tuaj të shëndetshme

Kardiologu konsulent i NHS, Kevin Fox zbulon shtatë mënyrat më të mira për ta mbajtur zemrën në gjendje të mirë.

1. Hiqni dorë nga zakonet e këqija të ‘bllokimit’Në vitin e parë të pandemisë, shitjet e cigareve u rritën me 7 për qind dhe të duhanit me 36 për qind, me më shumë gjasa për të filluar të fryjnë nga 16 deri në 24 vjeç. “Gjëja më e mirë që mund të bëni për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme është të ndaloni pirjen e duhanit”, shpjegon Kevin. “Nëse është një zakon që e keni nisur në izolim ose një zakon të cilit i jeni kthyer kur të gjithë ishim të mbërthyer në shtëpi, gjëja më e mirë që mund të bëni është të hiqni dorë.

2. Gatuani perime“Të gatuash perime dhe supa është shumë e mirë për ty”, thotë Kevin.Konsumoni perime supa dhe peshk.

3. Lani dhëmbët me fill me fije“Dëshmitë sugjerojnë se shëndeti i mirë i dhëmbëve mund të mbrojë kundër sëmundjeve të zemrës”, thotë Kevin. Bakteret që shkaktojnë sëmundjen e mishrave të dhëmbëve mund të udhëtojnë në enët e gjakut dhe valvulat diku tjetër në trup duke shkaktuar inflamacion dhe dëmtim, duke rritur rrezikun për goditje në tru dhe sëmundje koronare të zemrës.

4. Shkoni ne palester.Ushtrimi i rregullt është jetik për mbrojtjen e zemrës. “Tridhjetë minuta stërvitje në ditë është ende një rregull i mirë i përgjithshëm”, shpjegon Kevin.“Nuk është e nevojshme të ketë një grumbull të madh djerse në dysheme në fund të saj, por duhet të merrni pak frymë dhe të ndiheni të lodhur në fund të saj”.