Iku vapa/ E hëna fillon me shi të madh: Ja sa do shkojnë temperaturat

Java nis me ditën e Hënë, ku moti parashikohet fillimisht i kthjellët, por nga orët e mesditës në ato të pasdites do të ketë shtim vranësirash.

Në zonën e veriut dhe qendrës këto vranësira do të shoqërohen me reshje shiu të dobëta dhe lokalisht në formë shtrëngatash.

Në relievet malore në formën e stuhive dhe rrebesheve afatshkurtër.