Gazetarja diagnostikohet me kancer por jep lajmin e mire.

Legjenda e BBC-së, Dame Joan Bakewell, ka zbuluar se është diagnostikuar me kancer.

Gazetarja, 89-vjeçare, njoftoi të martën se i ishte thënë se kishte kancer në zorrën e trashë gjatë një ekzaminimi rutinë.

Mësohet se ajo është operuar para fund vitit.

Ajo tha: “Unë kam qenë gjithmonë optimiste sepse e kam kapur këtë kancer herët dhe brenda një jave kam qenë në spital për një operacion.”

Ende duke iu nënshtruar trajtimit, Dame Joan shtoi: “Jam mireme shendet.

Lajmi i mire eshte se gjendja e saj eshte permirsuar dhe eshte shume optimiste.

“Unë ndihem mirë dhe kimioterapia është një operacion pastrimi për t’u siguruar që ajo të mos kthehet.”

Diagnoza vjen pasi motra e saj Susan vdiq nga kanceri i gjirit në moshën 58-vjeçare.

Dame Joan ka qenë një mbrojtëse e kujdesit për kancerin e gjirit që atëherë.