Foshnja del nga rrenojat duke thithur gishtin pas 95 oresh nga termeti ne Turqi. Video

Një foshnjë vetëm dy muajshe ka arritur të dalë e gjallë nga rrënojat që la pas tërmeti i tmerrshëm i të hënës.

Ajo doli duke thithur dorën e saj, një instikt që duket se e ka mbajtur gjallë derisa ekipet e shpëtimit arritën ta nxjerrin që andej.

Historia drithëruese vjen nga Elbistan, i cili është ndër epiqendrat e tërmeteve në Kahramanmaraş.

Pas tërmetit, vazhdojnë përpjekjet dramatike të ekipeve të kërkim-shpëtimit në Kahramanmaraş.

Pas disa orë përpjekjesh, foshnja 2 muajshe Muhammed Doğan Bostan u nxor nga rrënojat dhe u dërgua në spital.

Ishte mbresëlënëse të shihej teksa foshnja Muhammed, që u shpëtua 48 orë pas tërmetit, thithte dorën e tij ndërsa po nxirrej nga rrënojat.

Foshnja, u dërgua në spital për kontroll.

Mësohet se më herët, nga rrënojat është nxjerrë edhe nëna e foshnjës, Ceren Bostan, e cila gjithashtu është dërguar në spital.