Flet eksperti i njohur italian: Koronavirusi s’ka nevojë për vaksinë, nuk është Ebola

Ka shume mendime te ndryshme rreth vaksines nje nga ata eshte virologu i njohur italian, Giulio Tarro, të presësh një vaksinë të koronavirusit mund të jetë e kotë.

Ja se si shprehet ai:‘Nëse virusi ka një variant kinez, do të jetë e ndërlikuar të kesh një vaksinë që funksionon në të dy rastet saktësisht, siç vaksinat e gripit që nuk mbulojnë gjithçka’- thotë ai.

Mjeku i njohur beson se situata do të qetësohet në verë, me ngritjen e temperaturave dhe zhvillimin e një terapie efektive antivirale kjo mund te jete nje qetesim dhe infektimet do te biejn ndjeshem.

Tarro është i bindur se për Covid-19 ka shumë ekzagjerim sepse pavarësisht se është ‘një virus disi i veçantë, për fat të mirë ai nuk ka të njëjtin vdekshmëri si Sars dhe madje as si Mers që vrau një në tre pacientë. Sot ne nuk po luftojmë kundër Ebolës, por armiku ynë është një sëmundje që nuk është vdekjeprurëse për gati 96% të të infektuarve ‘.

Ai thote se:‘Problemi – vazhdon profesori – është që 4% i mbetur u nxit. Në praktikë, në më pak se një muaj kemi pasur të njëjtët pacientë me grip sa për një sezon të tërë.

Një valë e cila ishte e pamundur të përballohej për shkak të shkurtimeve që janë bërë në vitet e fundit në shëndetësi.

Sipas OBSH-së, shtretërit e kujdesit intensiv u përgjysmuan midis viteve 1997 dhe 2015. Dhe më keq, ne nuk ishim aq të shpejtë sa për të riparuar dëmin ‘.

Por shpresojme qe cdo gje do te qetesohet dhe jeta do te marr nje rruge te re drejt se mires dhe diteve te bukura keto kohe do kalojne dhe do te jene si mesim per ne qe te kemi me shume kujdes dhe te jemi me te kujdeshem.