E kujt ja priste mendja. Avokatja që merrej me divorcet vritet nga ish-partneri që nuk pranonte ndarjen

0
362

Një 35-vjeçare nga Roma, Martina Scialdone, u vra nga ishi i saj para një restoranti, ku persona në vendngjarje e panë atë t’i drejtonte armën në zemër dhe më pas e qëlluan.

61-vjeçari, Costantino Bonaiuti, refuzoi të pranonte fundin e lidhjes së tyre.

Viktima, me profesion juriste, i njihte mirë ato grindje, sepse jo pak herë kishte mbrojtur gra të dhunuara nga burrat e tyre, ajo merrej me divorcet.

Pas vrasjes, Bonaiuti tentoi të arratisej por u arrestua menjëherë nga policia.

Episodi u regjistrua rreth orës 22:30 në lagjen Appio Latino, në rrugën Amelia, në restorantin “Brado”, ku Martina ka qenë duke darkuar me vëllain e saj pak minuta më parë.

Makthi u materializua kur Costy iu bashkua asaj (kështu e quajti veten vrasësi) duke u përpjekur t’i jepte fund një diskutimi tjetër që e kishte bërë atë të vendoste të hiqte dorë nga kjo situatë përgjithmonë.

Ai u ul në tavolinë duke u përpjekur më kot të pajtohej, por ajo iku në banjë e tmerruar dhe e vendosur të mos e shihte më, një skenë që nuk mund të kalonte pa u vënë re nga të tjerët në restorant.

Më pas ajo u bind të dilte jashtë restorantit, por fill më pas ai i drejtoi armën në gjoks dhe shpërtheu një plumb, i cili vrau avokaten para syve të vëllait të saj, i cili ndoshta e mbajti në krahë duke vdekur.

Ndërkohë Bonaiuti ishte tashmë në makinë duke u përpjekur të fshihte gjurmët e tij, por policia e kapi disa dhjetëra kilometra më tutje, në lagjen Fidene, në veri të kryeqytetit.

61-vjeçari, inxhinier dhe anëtar i AssiVolo, sindikata e kuadrove Enav, kishte patentë për armë zjarri për përdorim sportiv dhe nuk përjashtohet mundësia që të frekuentonte poligonin e qitjes Tor di Quinto, i cili disa javë më parë u vu në qendër të vëmendjes për një Glock të vjedhur nga një burrë që në dhjetor në Fidene bëri një masakër duke vrarë katër gra.

“Vetëm të premten kur e pamë ajo dukej e qetë, ishte e buzëqeshur si gjithmonë”, thonë kolegët nga studioja ligjore e Martinës në Romë.

E vetmja që e njihte më mirë ishte Patrizia, të cilës mbase i besonte që të diskutonte për atë lidhje me një burrë shumë më të madh se ajo dhe që familja nuk e kishte pranuar kurrë.

Aq sa kohët e fundit, para se të ndaheshin, kishin filluar të shiheshin gjithnjë e më pak dhe vetëm jashtë shtëpisë, vetëm.

Vështirë se dikush në punë e dinte për atë çështje.

“Ata kishin nja dy vite bashkë, por tashmë edhe Martina ishte e bindur që nuk funksiononte”, shpjegon një mikeshë e familjes, e shqetësuar për dhimbjen e të afërmve të së resë 35-vjeçare.

“Ajo kishte shkuar te një psikologe dhe e kuptoi që ai ishte njeriu i duhur. Ndoshta në fillim funksionoi sepse ajo e shihte atë si një figurë babai. Ajo jetonte ende me nënën e saj, në banesën ngjitur me timen.”