Dy tërmete shkundin kete vend njëri pas tjetrit: Ja sa ballë ishin

Tashm prej mujash, goditjet e tërmeteve në Turqi janë shtuar ndjeshëm. Dy tërmete lekunden qytezën Menderes të Izmirit gjatë mesditës së sotme duke shkaktuar shqetesim te banorët.

Mediat lokale raportojnë se tërmeti i parë ishte me magnitudë 4.2 të shkallës Rihter i ndjekur disa minuta më pas nga një tjetër me magnitudë 4.3 të shkallës Rihter.

Për fat të mirë, tërmeti nuk ka shkaktuar dëme material apo të lën duar, megjithatë ka shkaktuar shqetesim te banorët për shkak se në tetor të vitit të shkuar një tërmet në det shkaktoi lekundje te forta Turqi dhe dy të tjerë në Greqi.