Diola Dosti. Mos pini kafe me barkun bosh ne mengjes. Ja cfare ju ndodh

Nutricionistja Diola Dosti eshte shprehur se nuk duhet ta konsumoni kafen ne mengjes me barkun bosh.

Sepse natyralisht trupi jone prodhon hormonin e kortizolit te cilen ne e njohim si hormoni i stresit dhe ne e shikojme si nje hormon te keq.

Ne oret e para te mengjesit prodhohet niveli i kortizolit dhe ne i japim nje shtytje me kafeine.

Dhe me pas kafeina fillon te interferoj me nivelet e kortizolit dhe me pas ne do te kemi ne vazhdim nevojë per te fjetur gjume ne oren 2 te drekes apo nuk do te ndihemi mire ose do te kemi nje dhimbje ne stomak ose mund te kemi probleme ne ciklin e gjumit dhe kjo ndodh pasi kafeina interferon me nivelin natyral te kortizolit.

Diola sugjeron qe pas zgjimit ne mengjes te pini kafene 90 minuta pasi te jeni zgjuar.