Ç’do të bëhet me pushimet e verës këtë vit? Edi Rama: Me shumë mundësi…

I ftuar ne nje lidhje direkte per “News24” Edi Rama ka folur mbi situaten e krijuar ne vend nga koronavirusi.

Tashme kuptohet se nje nga sektoret me te prekur eshte padyshim eshte turizmi dhe per Shqiperine kete vit ka shume mundesi se turizmi do te jete vetem i brendshem e rrjedhimisht qytetaret do te mund te udhetojne vetem brenda per brenda vendit.

Pra sa i perket pushimeve verore te 2020 duke u konsultuar edhe me ministra e kryeministra homologe, Rama tha “Me te pare e me te bere” pasi edhe sipas tyre ende nuk dihet asgje.

Gjithsesi gjeja me e mundshme deri tani eshte se edhe nese do te kete turizem ai do te jete atipik pra turizem i brendshem. Per Shqiperine kjo dicka e mire pasi shume te pasur mezi presin t`u hiopin jahteve te tyre e mezi presin te shkojne ne vendet me te shtrenjta te zbulojne shqiperine, keshtu do te shpenzojne nje pjese te parave ne vend e kjo do te ndimoje turizmin dhe shoqerine.

Megjithate ne fjalen e Rames ishte edhe dukuria jone si nje nga vendet qe ankohemi me shume se te tjeret qe ” jemi keq per buken e gojes dhe gjithastu jemi nga ato qe harxhojme me shume per turizem jashte vendit”

Prandaj turizmi i brendshem eshte me i mundshem si nje alternativ per momentin edhe pse nuk e kemi shume te qarte dhe me majin presim qe te na qartesohen edhe gjerat.

“Ne jemi duke kontaktuar nga 2-3 vende ne Europe pasi ka disa agjensi turistike po e shohin Shqiperine si vend i sigurte duke u krahasuar me ate qe kemi bere me COVID-19” – u shpreh Rama