Saturday, September 30, 2023
HomePSIKOLOGJI

PSIKOLOGJI

Mos prisni me pas qe femijet te behen te zotet e vetes : Lira Gjika ka 2 keshilla per prinderit

Shumë herë, pa dashur dhe me përkujdesje të tepruara ndaj fëmijëve, prindërit bëhen shkak për jetën sociale dhe emocionale jo të shëndetshme të tyre. Mjekja pediatre, Lira Gjika, thotë se frikërat e vetë prindërve për të mos i lënë fëmijët...

Gjuha e trupit e “ju nxjerr sheshit” të vërtetën mbi lidhjen tuaj!

Disa marrëdhënie fillojnë vetëm nga ato shikimet e turpshme dhe përpjekjet e “paqëllimta” për të prekur dorën e sa… Ose ndoshta një çift nuk ka qenë së bashku për thuajse një vit, ajo përpiqet të mbajë një distancë dhe fsheh...

5 gjërat që ju kurrë nuk duhet t’i ndani me të tjerët dhe pse

Të ruani sekretet apo të ndani me të tjerët çdo detaj të jetës tuaj? Ruajtja e sekreteve zakonisht nuk këshillohet, sepse përfshihen çështje që mund të dëmtojnë mirëqenien tuaj emocionale. Megjithatë, ka disa gjëra të rëndësishme që nuk duhet të ndahen...

8 Gjëra që nënat e mençura u mësojnë vajzave të tyre

Marrëdhëniet midis nënës dhe vajzave shpesh kalojnë lart e poshtë, por dashuria që një nënë ka për vajzën e saj është pa kushte. Duke vendosur një shembull të mirë, një nënë mund t’i mësojë vajzës së saj mësime të...

Ja sa diferencë moshe duhet të keni me partnerin që lidhja juaj të zgjasë përgjithmonë

Thonë se dashuria s’ka çmim, por a mund të ketë dashuria një diferencë ideale të moshës? Shkencëtarët bëjnë të ditur se diferenca në moshë mes dy njerëzve në lidhje ka efekte dramatike në suksesin e martesës. Këtë e thonë dy...

Si te kuptoni qe një femër e martuar nuk është e lumtur

Çdo grua është unike kur është fjala për të treguar shenja ose sinjale që mund të tregojnë pakënaqësi në një martesë. Disa gra mund të duken të qeta ose të gëzuar, ndërsa të tjerat tregojnë shenja që janë të dëshpëruara....

5 karakteristikat e “njerëzve të këqinj”, si t’i dalloni ata menjëherë

5 karakteristikat e “njerëzve të këqinj”, si t’i dalloni ata menjëherë Në jetën e përditshme shpesh nuk mund ta imagjinojmë se kush na gënjen, apo lëndon. Ata që shpërndajnë gënjeshtra dhe shpifje mund të ndikojnë për t’i ulur reputacionin dikujt...

9 Padrejtësitë e mëdha të burrit ndaj gruas së tij të mirë

Ai gjithmon sillet keq me te dhe nuk e respeton fare dhe i rri shume ftohte. E shikon ate si pastruese apo dicka pa vlere dhe nuk e ndihmon ne punet e shtepis, mire qe nuk e ndihmon por ja...

“Njeriu nuk është i varfër kur s’ka çfarë të hajë, por kur bukën në dorë s’ka me kë ta ndajë”

Thuajse nuk ka familjare shqiptare, që mos të ketë pasur një pjesëtar që të ketë ndjekur telenovelën e famshme turke “EZEL”. Në mes personazheve kryesor ishte edhe “daja” apo Ramiz Karaeski (emri i vërtetë i aktorit- Tuncel Kurtiz), që shqiptarët...

4 shenja qe ju tregojne se keni nje njeri te keq dhe largohuni urgjent nga ai.

Keto jane shenjat qe keni te beni me nje mashkull mashtrues dhe ju duhet ti qendroni sa me larg shprehen psikologet. 1. Nese mashkulli qe keni perballe irritohet shpesh dhe nuk kenaqet asnjehere me ju, kthen fjalen, ju perqesh apo...
Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe