Sunday, September 24, 2023
HomeSHENDET4 Arsyet pse i kemi duart dhe kembet e ftohta

4 Arsyet pse i kemi duart dhe kembet e ftohta

Ftohjet e gishtave të duarve dhe këmbëve janë mjaft të zakonshme, veçanërisht te femrat, dhe nuk duhet të tregojnë ndonjë gjë të rëndësishme.

Por mund të jetë edhe një shenjë e problemeve më serioze shëndetësore.

Diabeti

Përveç faktit që duart tuaja janë shpesh të ftohta, ndonjëherë ju ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash në pëllëmbët dhe këmbët tuaja – këto mund të jenë shenjat e para të diabetit. Pasojat mund të prekin pamjen e gjakut, por edhe sistemin nervor.

Gjëndra tiroide

Ngadalësimi i punës së gjëndrës tiroide çon në një ngadalësim të metabolizmit dhe shpesh shoqërohet me pëllëmbët dhe këmbët e ftohta. Lodhja, ngurrimi, përgjumja e shpeshtë, ngadalësia e trupit dhe lëvizjeve dhe toleranca e dobët ndaj temperaturave të larta janë shenjat e këtij çrregullimi.

Anemia

Me gishtat e duarve dhe këmbëve të ftohta, shpesh lodheni, keni dhimbje koke dhe lodhje – në rast se ju ndodh kjo, është koha të kontrolloni numërimin e gjakut sepse mund të keni mungesë hekuri. Është përbërësi kryesor i hemoglobinës, një molekulë që çon oksigjenin në gjak dhe i jep atij një ngjyrë të kuqe. Prandaj, ekstremitetet e ftohta mund të jenë shenjë e anemisë ose anemisë.

Stresi

Stresi gjithashtu mund të jetë shkaku i duarve dhe këmbëve të ftohta. Rrit adrenalinën, e cila nga ana tjetër ngushton enët e gjakut dhe dobëson qarkullimin, kështu që duart dhe këmbët janë më të ftohta.

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,870FollowersFollow
0SubscribersSubscribe