10 vjecari del i gjallë nga rrënojat por nuk ja doli dot të jetojë. Ja amaneti që i la ekipit të shpëtimit

Termeti i dates 6 shkurt ne Turqi la shume pasoja dhe shume humbje jetesh dhe plot histori te trishta.

Nje djal 10 vjecar u nxorr i gjalle nga rrenojat por ai nuk ja doli dot dhe me pas ai vdiq. Djali quhej Ümit İşal dhe ai nuk ja doli dot edhe pse i errdhen ne ndihme mjeket.

Por ai la nje amanet ekipit te shpetimit para se te nderronte jete. Ai i tha atyre qe te kujdesen per vellain 13 vjecar dhe ta nxirrnin gjalle nga rrenojat.

Ja se si u shpreh ai:“Umit na kërkoi t’i premtonim se do ta shpëtonim vëllain e tij të madh. Ai vdiq në spital dhe ne shpëtuam vëllain e tij Ozanin pas tij. Ne gjetëm një libër pranë Ozanit, të titulluar “Një ditë në nëntokë”. Ai libër na bëri shumë përshtypje.”, tha Bekir Arı, një tetar në brigadën e zjarrfikësve që nxori nga rrënojat 10-vjeçarin e ndjerë dhe të vëllanë.