Lind femije ne moshen 40 vjecare. Nena shperthen ne lot kur meson cfare semundjen qe kishte djali

0
942

Të bëhesh nënë pas të 40-ave është një rrezik i lartë , thonë mjekët. Një nga pasojat e mundshme të lindjes pas të 40-ave është rreziku i lartë që fëmija të ketë sindromën Down .

Michele Elizaga është një nënë beqare zgjodhi të mbetej shtatzënë pas të 40-tave ne menyre pa partner dhe prodcedura zgjati me pak se 10 minuta dhe ajo pas 9 muajsh arriti te lind djalin e saj.

Por problemi ishte se djali ishte me sindromen daun dhe kjo ishte dicka qe nuk e priste.

Ajo bëri beri lindjen me operacion dhe ishte nën anestezi të përgjithshme, ndaj e takoi djalin e saj 5 orë pas lindjes. Mjekët thanë se Matthew kishte sindromën Down dhe Michele e pranoi lajmin pozitivisht. Ajo është e bindur se Matthew zgjodhi të ishte djali i saj për një arsye dhe ai meriton të ketë mamin më të mirë.

Gruaja kishte frikë se si do të reagonin prindërit ndaj shtatzënisë së saj sepse ajo nuk i kishte treguar askujt.

Në fillim prinderit u tronditën, por me pas u lumturuan për të. Dhe me pas Michele u ndje mjaft e sigurt për t’u treguar motrave të saj dhe më pas miqve të saj më të mirë, dhe bëri shumë telefonata për të ndarë lajmin.

Matthew tani është pothuajse 5 muajsh. Nëna e tij duhej të kthehej në punë me kohë të plotë pasi ishte në shtëpi me të për vetëm një muaj. Por ajo rrëfen se nuk ka qenë kurrë kaq e rraskapitur fizikisht, mendërisht dhe emocionalisht, por në të njëjtën kohë, ajo kurrë nuk është ndjerë më e fuqizuar dhe e plotë.

Ndaj lindja ne moshen 40 vjecare i hapi asaj nje bela te madhe pasi ajo duhet te kujdeset gjith kohes per djalin por ajo ndjehet optimiste dhe shpreson qe vitet ne vazhdim do ta bejn ate te lumtur. Ndaj e ndava kerte histori me ju qe keshilla ime eshte te beheni nena ne moshe me te re.

Perktheu j. memeli.
shiko.news