Humbi jetën në Itali flet per here te pare babai i 8-vjeçarit shqiptar

0
95

Një ngjarje tra gjike ndodhi për Krishtlindje në Itali. Në Foggia një mjet tip ” Peugeot 2008″, me drejtuese një grua, për plasi një fëmijë 8 vjeç me origjinë shqiptare, i identifikuar si Oriel Skura.

Sipas rikonstruksionit të fakteve të siguruara nga kompania ‘Studio3A-Valore’ e cila ndjek historinë në emër të prindërve, kishte shkuar në Borgo Segezia për të festuar Krishtlindjet së bashku me disa të afërm. Pas drekës, rreth orës 15, të gjithë dolën nga shtëpia për t’u përshëndetur, duke qëndruar pjesërisht në oborr dhe pjesërisht buzë rrugës. Megjithatë, Orieli tashmë kishte hipur në makinën e të atit, me një top në duar. Por një kushëri më i vogël e ka thirrur dhe ai ka dalë nga makina, por duke qëndruar gjithmonë në anën e rrugë.

Në atë moment, sipas asaj që u raportua nga avokatët e familjes me banim në Noicattaro, makina e ka për plasur të voglin. Oriel, i hedhur disa metra tutje, u transportua me ambulancë në kushte të dëshpëruara në Poliklinikën e Foggia-s, duke vd ekur menjëherë pas mbërritjes.

Përveç babait dhe nënës, fëmija lë pas motrën e tij më të vogël 5 vjeç, gjyshërit, shumë të afërm dhe një boshllëk i madh edhe tek shokët e klasës në klasën e tretë të shkollave Noicottaro.

“Orieli ishte dielli i shtëpisë dhe i familjes sonë, kishte një energji pozitive me të gjithë, përqafonte këdo që e trajtonte me përzemërsi dhe dashuri”, deklarojnë nëna Merita dhe babai Olsi.