Duke kombinuar ujin dhe rrushin e thatë ju do te largoni toksinat e trupit dhe te rrisni imunitetin tuaj

0
287

Mëlçia është një organ i madh në trupin tonë të vendosur në pjesën e sipërme të barkut në anën e djathtë.

Ka shumë funksione të rëndësishme dhe komplekse: prodhimi i proteinave; sintezën, depozitimin dhe përpunimin e yndyrave, metabolizmin dhe ruajtjen e karbohidrateve; eliminimin, metabolizmin dhe sekretimin e produkteve biokimike potencialisht të dëmshme …

Ka shumë sëmundje të ndryshme që mund të dëmtojnë mëlçinë, siç janë hepatiti A, B dhe C, ciroza e mëlçisë, mëlçia yndyrore dhe të ngjashme. Përveç kësaj, shumë ilaçe që konsumojmë për sëmundje të tjera mund ta dëmtojnë këtë organ.

Procedura

Së pari, blini 150 gramë rrush të thatë (të zi) nga një prodhues i besuar.

2. Lani rrushin dhe lereni mënjanë.

3. Vëndoseni 400 ml ujë ne një enë për gatim dhe lereni atë te vlojë, shtoni në ujin e vluar rrush të thatë për ta zier për 20 minuta me një zjarr të qetë. Sasia e ujit duhet të jetë 3:1. Pra, nëse vendosni një filxhan rrush të thatë, derdhni tri gota ujë.

4. Lereni masën e fituar të qëndroje tërë natën

5. Të nesërmen në mëngjes, lengu i fituar ështe gati për tu pirë. Është e rëndësishme që të pini këtë ujë në stomak bosh, dhe pas gjysmë ore mund të hahet mëngjesi.

Përdorimi

Pirja mund të jetë e ftohtë apo e nxehtë. Pini në mëngjes në një stomak bosh. Pas dy ditësh do të vini re efektet e para të kësaj pije. Megjithatë, edhe pse do të ndjeheni më mirë në vetëm dy ditë, rekomandohet të pini të paktën 7 ditë.

Ju mund ta përsërisni këtë trajtim çdo muaj.

Këshillë Plus: Është e rëndësishme që të shmangni ushqimin e shpejtë dhe pije alkoolike gjatë këtij pastrimi, për të pasur një efekt të plotë.

Pyetjet e bëra më shpesh mbi përfitimet shëndetësore të ujit të rrushit të thatë

A mund të pimë ujë rrush të thatë çdo ditë?
Uji me rrush të thatë njihet për përfitimet e shumta shëndetësore. Është i dobishëm në menaxhimin e çështjeve shëndetësore si kolesteroli në gjak, diabeti, anemia dhe madje edhe shqetësimet që lidhen me zemrën. Megjithatë, këshillohet të konsumoni ujë me rrush të njomur për 4 ditë në javë.

A është e mirë për ju pirja e ujit me rrush të thatë?
Uji i njomur me rrush të thatë besohet se rrit imunitetin, ndihmon në humbjen e peshës, përmirëson shëndetin e flokëve dhe gjithashtu redukton problemet që lidhen me stomakun. Prandaj, pirja e ujit me rrush të thatë është e mirë për shëndetin tuaj.

A është uji me rrush të thatë i mirë për lëkurën?
Marrja e ujit të njomur me rrush të thatë besohet se përmirëson shëndetin e lëkurës dhe gjithashtu lufton problemet që lidhen me lëkurën si plakja, rrudhat, linjat e imëta dhe njollat.

A e rrit peshën uji me rrush të thatë?
Uji me rrush të thatë ndihmon në humbjen e peshës. Megjithatë, ai përmban kalori të larta për porcion prandaj uji me rrush të thatë duhet të pihet me moderim për të parandaluar shtimin në peshë.

A është uji me rrush të thatë i mirë për flokët?
Pirja e ujit me rrush të thatë përmirëson shëndetin e flokëve duke reduktuar rënien e flokëve dhe rrallimin e flokëve.

Çfarë ndodh nëse pimë ujë me rrush të thatë çdo ditë në stomak bosh?
Pirja e ujit me rrush të thatë çdo mëngjes me stomakun bosh ofron përfitimet e mëposhtme shëndetësore –
Pastron trupin.
Heqja e toksinave të dëmshme
Përmirëson proceset biokimike të mëlçisë.

A e pastron gjakun uji me rrush të thatë?
Po, pirja e ujit me rrush të thatë pastron gjakun tuaj.

A e pastron ujin me rrush të thatë mëlçinë?
Pirja e ujit me rrush të thatë largon toksinat e dëmshme nga trupi dhe përmirëson procesin biokimik të mëlçisë. Përveç kësaj, ajo detoksifikon mëlçinë tuaj.

A është uji me rrush të thatë i mirë për veshkat?
Pirja e ujit me rrush të thatë rrit marrjen e hekurit dhe antioksidantëve. Përveç kësaj, ajo ndihmon në kontrollin e niveleve të metabolizmit.

Sa kohë duhet të thith rrushin e thatë në ujë?
Mund të thithni rrush të thatë gjatë natës ose për të paktën 8 orë.

Çfarë ndodh kur pini ujë me rrush të thatë?
Kur pini ujë me rrush të thatë, rritet marrja e ushqyesve dhe antioksidantëve thelbësorë. Më poshtë janë përfitimet shëndetësore –
Përmirësoni tretjen.
Largoni toksinat.
Ai përmirëson shëndetin e flokëve dhe lëkurës
ndihmon në humbjen e peshës.

Si e bëni ujin me rrush të thatë?
Mënyra më e lehtë për të bërë ujë me rrush të thatë përfshin hapat e mëposhtëm:
Zieni 2 gota ujë.
Hiqeni ujin nga zjarri.
Shtoni 1 filxhan rrush të thatë në ujë.
Thithni rrushin e thatë brenda natës ose për të paktën 8 orë,
kullojeni atë në mëngjes dhe shijoni pijen tuaj me ujë me rrush të thatë.

A mund të pinë diabetikët ujë me rrush të thatë?
Po, diabetikët mund të pinë ujë me rrush të thatë. Megjithatë, ai përmban një nivel të lartë sheqeri, ndaj duhet pirë me moderim.