Doktoresha 102 vjecare tregon si të keni një jetë të gjatë dhe të lumtur

0
742

Dr. Gladys McGarey eshte ne moshen 102 vjecare por ende punon si mjeke këshilluese, duke ushtruar çdo ditë dhe duke jetuar kryesisht e pavarur në shtëpinë e saj në Arizona.

Si një mjeke dhe pioniere e mjekësisë holistike, McGarey ka shumë mençuri dhe sfidat e medha qe ajo ka pasur gjate jetes.

Ajo është një e mbijetuar nga kanceri, duroi vdekjen e vajzes se saj dhe u divorcua kur ishte pothuajse 70 vjeç pasi burri i saj per 46 vitesh u lidh me nje grua tjeter.Duhet te jesh gjithmon e fort ne kete jete. Kurre mos u dorezo.

Edhe pse ka kaluar shume sfida ne jete ajo nuk dorezohet se dheni dashuri dhe miresi per te gjithe. Vjen nje moment qe nuk duhet te dorezohesh dhe ti harxhosh energjite e tua me gjera qe kane ndodhur dhe ti nuk mund ti kthesh dot pas.

Edhe pse jame 102 vjece un ende kam endrra ne jete kam nje plan 10 vjecar per te jetuar ne fshat. Une i keshilloje te gjithe qe te mos dorezohen kurre dhe te bejn nje plan per 10 vjecarin qe do te vije.

Ajo tregon se duhet te hecni cdo dite nga 5 deri 10 mij hapa sipas mundesive per nje trup te shendetshem. Te dilni ne natyre dhe te zgjoheni heret cdo mengjes.

Mbani nje diete te shendetshme ushqimore. Largohuni nga duhani apo alkooli.Ju duhet te largoni dhe mishin dhe te ushqeheni me perime. Eshte e vertetuar shkencerisht se njerezit vegan jetojne me gjate se ata qe konsunojne mish.

Kujdesi ndaj vetes tuaj do te bej qe te keni nje jete te gjate te mire dhe te shendetshme.