Stafi i spitalit shpëton të femijen e porsalinduri të gjetur në koshin e mbeturinave

0
139

Një foshnjë e vogël është shpëtuar nga stafi mjekësor i nje spitali pasi u gjet e hedhur në një kosh mbeturinash.

Një burrë i pastrehë thuhet se dëgjoi të qarat e foshnjës ndërsa ata shkuan për të hedhur mbeturina në kosh.

Ngjarja ka ndodhur në shtetin brazilian të Sao Paulo në orët e para të mengjesit.

Foshnjaka lindur me peshë 1.8 kg u dërgua në një spital pikërisht pranë vendit ku ndodhej koshi.

Dr Bruno Chehade Pereira tha se kordoni i kërthizës së foshnjës ishte ende i lidhur dhe se fëmija ndoshta kishte lindur vetëm rreth dy orë më parë.

Ai ndau një foto të stafit mjekësor duke përqafuar foshnjën në faqen e tij në rrjetet sociale. “Sonte, gjatë turnit tim në Spitalin Bertioga, u ble një i porsalindur i braktisur në një kosh në qytet dhe i shpëtuar nga një banor,” shpjegoi ai.

“Falë punës së madhe të gjithë ekipit tonë, ai mori të gjithë kujdesin e nevojshëm në atë kohë dhe tani është në gjendje stabile, pa asnjë rrezik për jetën.