Si të bëni djathë shtëpie me 1 litër qumësht, gjysmë limoni dhe 1 kos

0
223

Bërja e djathit në shtëpi mund të duket e pamundur, por larg saj. Ne mund ta bëjmë dhe do ta duam. Gjithashtu, është super i lirë.

Një avantazh tjetër është se duke e prodhuar vetë ne përdorim më pak yndyrë, përbërësit e tij me siguri i kemi në kuzhinën tonë.

Më pas, ne ju tregojmë recetën për të bërë një djathë të shijshëm shtëpiak që me siguri do t’ju pëlqejë transmeton shiko.news

Përbërësit:
një filxhan kos
lëng nga gjysëm limoni
një litër qumësht
formë e rrumbullakët (për djathin)
pëlhurë pambuku

Përgatitja:

Qumështin e vendosim në një tenxhere dhe e ngrohim për rreth 15 minuta përafërsisht.
Shtojmë kosin dhe lëngun e limonit, përziejmë ngadalë për disa sekonda dhe lëreni të pushojë për 3 orë.
Më pas, vazhdojmë ta kullojmë në një tenxhere tjetër. Derdhni përzierjen në pëlhurë pambuku për të ndarë djathin nga hirra transmeton shiko.news

Pjesa që ka mbetur në pëlhurë duhet të formësohet dhe të ruhet në frigorifer për 30 minuta.
Hapi tjetër e heqim nga frigoriferi, e hapim leckën dhe e spërkasim me pak kripë.
E mbështjellim sërish dhe e vendosim në frigorifer për 8 orë.
Pasi ta kaloni këtë kohë në frigorifer, do të jetë gati.