Mrekulli.3 vjecari gjendet rastesisht nen rrenojat e pallatit 7 katesh. Video

0
1830

Pas 159 orëve është nxjerrë nga rrënojat e tërmetit në Turqi, 3-vjeçari Yavuz Cambaz, i cili u shpëtua nga operacionet e kërkim-shpëtimit, të kryera nga ekipet e Taxhikistanit.

Ai u gjet në qendër të Kahramanmarasit, një nga zonat më të prekura të tërmetit.

Yavuz u hoq nga rrënojat e ndërtesës 7-katëshe dhe u dërgua në spital nga ekipi mjekësor.

Një operacion kërkim-shpëtimi filloi në rrënojat e ndërtesës 7-katëshe, kur zhurma e një fëmije duke qarë u dëgjua rastësisht nga rrënojat e 5 blloqeve që u shkatërruan në lagjen qendrore Onikisubat të Kahramanmarasit, shkruan CNN-i turk.

Ekipet luftuan për të hequr foshnjën, vendndodhja e të cilit u përcaktua me pajisje të ndjeshme ndaj nxehtësisë.

Pas orëve të punës, të mbështetur nga ekipi i Taxhikistanit dhe ekipi i AFAd, u arrit në 3-vjeçarin Yavuz Cambaz.