Kjo nuk pritej. Euro shkon ne nivelin me te ulet si kurre me pare.

0
192

Dhe kjo nuk pritej qe Euro te binte ne kete lloj niveli as nuk ishte menduar me pare.

Qe kur filloi lufta ne Ukraine-Rusi euro filloi te bie nga muaji ne muaj.

Frika për çmimet e larta të energjisë dhe mungesat e mundshme të gazit e shtynë euron të binte kundrejt dollarit amerikan. Kursi i këmbimit të euros kundrejt dollarit amerikan ra nën 0,99 për herë të parë që nga viti 2002. Paundi britanik ka rënë në nivelin më të ulët që nga marsi i vitit 2020.

Analistët parashikojnë se çmimet e gazit do të rriten edhe më tej.

Financial Times bën të ditur se disa banka të mëdha investimesh, presin që banka qendrore Evropianë të rrisë normat me 0.75 pikë përqindjeje, teksa luftojnë me inflacionin rekord.