21 vjecarja vizitohet tek mjeku dhe i thote qe nuk ke gje. Disa muaj me vone diagnostikohet me kancer. Ja shenjat qe nuk duhet ti neglizhoni

0
4075

SHBA Darcy Shaw kishte një nishan në qafë në një vend të dukshëm dhe po fillonte ta shqetesonte sepse po rritej.

Kishte qenë gjithmonë i vogël, por gjatë harkut prej një viti, nishani u dyfishua papritur në madhësi dhe u bë më i errët. Shaw, 21 vjeç në atë kohë, nuk e vuri re dhe nuk ishte i shqetësuar.

Por nëna e saj i pa ndryshimet dhe e nxiti që të kontrollonte tek mjeku.

“Unë nuk dija asgjë për kancerin e lëkurës,” thotë Shaw, një mësues në North Yorkshire, Angli, për TODAY.com. “Kur në fakt më thanë se ishte kancer i lëkurës, ishte një bombë masive sepse nuk kishte qenë fare në radarin tim.”


Ajo kishte melanoma të fazës 1 – forma më vdekjeprurëse e kancerit të lëkurës. Por u desh një kohë para se Shaw të diagnostikohej.

Shenjat paralajmëruese të kancerit të lëkurës.
Kur ajo shkoi për herë të parë për të parë mjekun e saj të kujdesit parësor për nishanin në rritje në 2019, ajo e kujton atë duke thënë: “Duket mirë. Ju jeni e re, kështu që nuk keni asgjë për t’u shqetësuar.”

Tre muaj më vonë, ajo u kthye në zyrën e mjekut për një çështje tjetër dhe vendosi të risjellë sërish nishanin në fund të takimit. Këtë herë, ajo foli me një infermiere që nxori ABCDE-të e melanomës – shenjat paralajmëruese se nishani është kanceroz – dhe kontrolloi vendin për asimetri, kufi, ngjyrë, diametër dhe evolucion.

Ai plotësonte disa nga kriteret për kancerin. Përveç ndryshimit në madhësi, nishani kishte ngjyra të ndryshme – nuanca më të lehta dhe më të errëta të kafesë – dhe një kufi të parregullt me ​​skaje të dhëmbëzuara.

Infermierja e dërgoi atë në një spital ku mjekët e hoqën nishanin dhe iu bë biopsia në fillim të vitit 2020.

“Gjatë gjithë kohës, ata vazhduan të më thoshin, ‘Ne jemi të sigurt që nuk do të jetë asgjë’,” kujton Shaw.

“Edhe kur u diagnostikova, ata thanë se ishin vërtet të tronditur sepse nuk mendonin se do të ishte asgjë.”

ndaj mos e leni veten pas dore sepse nese e kapni me vones do te jete ne demin tuaj.

Shperndajeni artikullin duke shpetuar nje jete.