Vjen lajmi i mirë/ Nesër hapet plotësisht dogana e Qafë Botës; Ja cfarë duhet të keni parasysh

Duke nisur nga nesër dogana e Qafë-Botës, në kufirin greko-shqiptar në Thesprotia do të jetë e hapur për qytetarët 24 orë.

Lajmi bëhet i ditur nga deputeti i Igumenicës, Vasili Giogiaka. Kujtojmë se pas takimit me Ministrin e Shtetit, George Gerapetritis më 30 qershor Giogiakas vuri në dukje se nuk do të ketë më kufizime sasiore për hyrjen përmes doganave (aktualisht kufiri është 250 persona në ditë), gjë e cila pritet të lehtësojë trafikun turistik dhe tregtar.

Inspektimet shëndetësore do të vazhdojnë të kryhen si nga një njësi EODY ashtu edhe nga njësi private, të tilla si ato që veprojnë tashmë në portin e Igumenicës. Zyra doganore Mavromati, e cila qëndroi e mbyllur për më shumë se një vit gjatë një serie bllokimesh, u rihap në fillim të qershorit. Ai shërben më shumë se 600,000 kalime në vit.