Tërmet i forte me magnitudë 7, banoret braktisin shtepite dhe dalin jashte, shikoni demet e shkaktuara

Një tërmet me magnitudë 7 goditi Meksikën. Tërmeti, sipas Institutit Gjeofizik të SHBA (Usgs), u regjistrua 4 km në lindje të Los Órganos de San Agustín (në juglindje), në shtetin Guerrero, pranë Acapulco

Të paktën një person humbi jeten pasi i ra një shtyllë drite në qytetin Coyuca de Benitez, siç tha guvernatori i shtetit Hector Astudillo për transmetuesin Milenio TV

Epiqendrau identifikua në një thellësi prej 12.6 km. Tërmeti u ndje edhe në kryeqytetin e Meksikës

Kryetarja e kryeqytetit, Claudia Sheinbaum, në Twitter, raportoi se kishte ndërprerje të energjisë, por rrjeti i transportit publik vazhdoi të funksiononte.

Tronditja më e fortë u pasua më pas nga të tjerët të rregullimit, disa madje edhe me magnitudë 4. Në foto: dëmtimi i Acapulco

Për shkak të tërmetit, disa mbeturina ranë mbi një numër automjetesh në Acapulco dhe një fasadë kishe u shemb.


Autoritetet e Akapulkos kanë hapur qendra sportive për të evakuuarit. Një kishë në qytetin e Chilpancingo gjithashtu ofroi strehim për familjet e evakuuara nga shtëpitë që pësuan dëmtime strukturore, siç thuhet nga shërbimi i Mbrojtjes Civile.

Tërmeti i mëparshëm i fortë në Meksikë (magnitudë 7.1) ishte më 19 shtator 2017, kur humben jeten 369 njerëz. /shqiptari.net/