Simptoma befasuese e kancerit – dhe 9 shenja të tjera që nuk duhet t’i injoroni

0
15103

Simptoma befasuese e kancerit – dhe 9 shenja të tjera që nuk duhet t’i injoroni

1.Keni një kollë shumicën e kohës

2.të keni një ndryshim në një kollë që keni pasur për një kohë të gjatë – mund të tingëllojë ndryshe ose të jetë e dhimbshme kur kolliteni

3.duke u marrë frymë duke bërë gjërat që keni bërë pa problem

4.kollitja e gëlbazës (sputumit) me gjak në të

5.duke pasur një dhimbje ose dhimbje në gjoks ose shpatull

6.infeksionet e gjoksit që vazhdojnë të kthehen ose një infeksion i gjoksit që nuk përmirësohet

7.duke humbur oreksin tuaj

8.ndjenja e lodhjes gjatë gjithë kohës (lodhje)

9.duke humbur peshë

Ekspertët theksojnë se një kollë është gjithashtu një simptomë e Covid-19 .

Ata thanë se është ende e rëndësishme të kontaktoni mjekun tuaj të përgjithshëm nëse keni një kollë të re ose të përkeqësuar, pasi ata mund të flasin me ju në telefon ose me një video-telefonatë dhe të organizojnë analiza nëse keni nevojë për to.

Në disa raste mund të përjetoni dhimbje dhe ënjtje në kyçe.

Ndërsa është e rrallë, mjekët deklaruan se disa lloje të qelizave të kancerit të mushkërive prodhojnë hormone që hyjnë në qarkullimin e gjakut.

Ata shpjeguan se këto hormone mund të shkaktojnë simptoma që duket se nuk lidhen me kancerin e mushkërive.

Mjekët e quajnë këtë sindromë paraneoplastike dhe simptomat mund të përfshijnë:

gjilpëra dhe gjilpëra ose mpirje në gishtat e duarve ose këmbëve

dobësi e muskujve

përgjumje, dobësi, marramendje dhe konfuzion

ënjtje e gjirit tek meshkujt

mpiksjen e gjakut.

Mjekët paralajmëruan gjithashtu se ekziston një lloj shumë i rrallë i kancerit të mushkërive që mund të rritet pikërisht në majë të mushkërive, i cili quhet një tumor Pancoasr.

Shumica e njerëzve që kanë këtë lloj kanceri do të pësojnë dhimbje të forta të shpatullave, ose dhimbje që përshkon krahun.

Këto tumore gjithashtu mund të shkaktojnë një sërë simptomash të quajtura sindroma e Hornerit.

Njerëzit me këtë mund të përjetojnë një rënie ose dobësi të një qepallë ose një bebe të vogël në sy.

Ata gjithashtu mund të përjetojnë një humbje të djersitjes në njërën anë të fytyrës.

Ndaj nese duhet te beni vizite tek mjeku.