Si do të jetë moti për një vit, nga shtatori 2021 deri në gusht 2022. Çudirat që priten në Dhjetor

Vëzhgimi i motit për 12 ditë të muajit gusht është tregues domethënës për atë se si do të jetë moti përgjatë një viti të tërë deri në gushtin e ardhshëm.

Analizimi i këtyre 12 ditëve të muajit që lamë pas përfaqëson motin e 12 muajve në vijim që noa.al jua sjell të detajuar më poshtë.

Pritet qe ky vit te ket një dimër të rëndë, një nga më të fuqishmit në vitet e fundit.

Më konkretisht, dhjetori nga fillimi deri më 20 të muajit parashikohet të jetë i butë, por me reshje të mjaftueshme shiu në shumicën e pjesëve të vendit.

Ky mot i keq nuk do të ndryshojë deri më janar 2022. Ditët e acarta do të pasojnë deri më 15 janar, por do të ketë një ndryshim të madh të motit dhe do të kemi një dimër edhe më të rëndë në javët pasuese.

Përhapja e madhe e të ftohtit pritet pas 15 janarit. Në atë kohë, tipari kryesor i motit do të jenë temperaturat polare në të gjithë rajonin, Shqipëri, Greqi, Kosovë, etj.

Do të kemi mot të keq që zgjat deri në fillim të shkurtit. Bora do të na vizitojë disa herë, madje deri në mes të marsit. Pas 15 marsit do të shohim disa ditë të buta, megjithatë do të bjerë shi deri në fillim të prillit.

Shtator 2021 i paqëndrueshëm

Për shtatorin, deri në datë 16, koha po përmirësohet. Nga 17 deri më 20 shtator, këto data tregojnë shi.

Nga data 21 deri më 30 të muajit moti do të jetë i ndryshueshëm. Moti i keq parashikohet me shira, stuhi dhe erëra të forta në të gjithë vendin.

Reshjet drejt fundit të tetorit 2021

Nga 1 deri më 27 tetor, moti nuk do të ketë trazira të mëdha dhe do të jetë i mirë.

Nga 28 në 31 të të njëjtit muaj, megjithatë, parashikohen shira dhe erëra të forta. Datat gjithashtu tregojnë re dhe stuhi që mund të shfaqen.

Nga 1 deri më 5 nëntor 2021 moti do të jetë me shi, si dhe nga 6 deri në 10 të muajit.

Nga 11 deri më 18 Nëntor retë do të jenë të ndryshueshme ndërsa nga 20 deri në 30 të muajit moti do të jetë i mirë.

Dhjetor me copëza vere

Dhjetori do të vijë me mot të butë. Nga 1 deri në 5 të muajit do të kemi verë.

Sidoqoftë, nga 6 dhjetori, shiu, era, stuhitë dhe një rënie e temperaturës parashikohen, veçanërisht në pjesën veriore. Nga 13 në 18 moti përmirësohet, por katër ditët pasuese do të jenë të këqija.

Viti i Ri me borë

Vitin e Ri do të bëjmë me dëborë pasi që nga 29 deri në 31 të Vitit të Ri, koha parashihet të jetë e keqe. Rënia e temperaturave do të jetë veçanërisht e dukshme, ndërsa reshjet e borës parashikohen që do të vazhdojnë deri më 6 janar 2022.

Moti përmirësohet nga 7 deri në 12 janar, por jo për shumë kohë, pasi nga 13 në 18 parashikohet një rënie e re e temperaturës.

Nga 19 deri më 26 janar, pritet zbutje e kohës. Sidoqoftë, një përmbysje e re e skenës së motit do të pasojë nga mbrëmja e 26 janarit deri më 31 të muajit, kur parashikohet të shfaqen stuhi, borë dhe të ftohtë në të gjithë vendin.

Shkurti “i bardhë”

Shkurti është me borë. Moti do të jetë i ndryshueshëm gjatë gjithë muajit.

Mars i dimërt

Në mars moti i keq vazhdon të paktën deri më 20 të muajit me intervale të shkurtra kohe të mirë.

Nga 21 deri më 31 Mars, përveç shiut, stuhive dhe stuhive, është e mundur të shihet borë.

Prilli i thyer

I njëjti skenar vazhdon nga 1 deri më 5 Prill, efektet bëhen më të buta nga 6 në 13 Prill kur moti do të jetë me shi, si dhe periudha nga 14 deri në 20 të muajit kur datat tregojnë mot të butë me erëra të forta dhe ndoshta reshje shiu.

Nga 21 deri më 30 Prill, gjithçka tregon mot të keq (retë gri nga veriperëndimi në juglindje dhe perëndimi në jug dhe lindje në perëndim).

Maji me mot të keq

Maji vjen me mot të keq dhe stuhi nga 1 deri në 5 të muajit. Moti përmirësohet nga 6 në 20, por nga 21 maji deri më 31 të muajit, parashikohen shira dhe erëra të forta.

Moti deri në gusht

Qershori, sipas datave do të jetë i paqëndrueshëm. Nga 1 deri në 10 të muajit parashikohet mot i mirë pa re, nga 11 në 20 me rritje të temperaturës, por nga 21 në 25 të muajit do të ketë shira, me motin e keq që vazhdon deri më 30 qershor.

Nga 1 deri më 5 korrik, mund të ketë shi që do të shoqërohet me erëra të forta, nga 6 deri në 26 të muajit moti do të jetë i mirë, me datat që parashikojnë ngrohtësi, ndërsa nga 27 deri më 31 korrik mund të ketë shi, por me erëra të forta në lindje dhe veriperëndim e jug.

Gushti do të jetë “i ngrohtë”, nga 1 deri në 3 të muajit, megjithatë flladi që do të fryjë do të ndihet. Një periudhë e ngrohtë do të pasojë nga 4 deri më 8 gusht dhe nga 9 deri më 13 të të njëjtit muaj temperaturat do të përshtaten me verën absolute, pa përjashtuar mundësinë e reshjeve të përkohshme. /noa.al