Semundjet qe sheroni duke u ferkuar me qepe

0
103

dhe pse janë rregullisht pjesë e kuzhinave në të gjithë botën, vetëm pak i dinë përfitimet reale të qepëve. Përveç shijes së tyre karakteristike dhe aromës së veçantëm qepët trajtojnë në mënyrë efektive edhe shumë sëmundje dhe mbështesin shëndetin e përgjithshëm.

Qepët kanë veti të fuqishme anti-inflamatore, të cilat trajtojnë në mënyrë efiçente të vjellën kronike. Qepët janë të pasur në antioksidantë si kuercetin, të cilët shkatërrojnë radikalet e lira dhe ndihmojnë shëndetin. Për më tepër, qepët kanë edhe shumë sulfur, i cili ka veprim të fortë antiseptik dhe antibiotik.

Përdorimi i rregullt i qepëve, si dhe i lëngut të qepës është jashtëzakonisht i përdorshëm në rastin e sëmundjeve të frymëmarrjes.

Qepët kanë shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë: rregullimin e niveleve të kolesterolit të lartë, ndihmojnë në diabet, trajtojnë artritin, trajtojnë sëmundjet kardiovaskulare etj.

Ne po iu sugjerojmë disa ilaçe natyrale me qepë.

Kolla

Duhet të qëroni një qepë të madhe dhe ta prisni përgjysmë. Më pas shtoni një lugë gjelle sheqer kaf dhe lëreni atje për një orë. Duhet ta konsumoni këtë ilaç dy herë në ditë për të trajtuar kollën.

Të vjellat

Duhet të përgatisni çaj mendre dhe ta lini të ftohet. Më pas shtrydhni lëngun e një qepe me një rrobë pambuku dhe merrni dy lugë çaji. Pas 5 minutash duhet të merrni edhe dy lugë çaji nga çaji i ftohtë i mendrës dhe prisni 10 minuta përpara se të përsërisni trajtimin. Duhet ta përsërisni derisa simptomat të zhduken dhe në 20 minuta ndjenja e të vjellit do të ketë ikur krejtësisht.

Ethe

Përzieni pak vaj kokosi me feta qepësh. Përdoreni këtë përzierje për të masazhuar shputat e këmbëve. Duhet të aplikoni edhe pak feta qepësh në harqet e shputave të këmbëve. Sigurojini me çorape dhe lërini të veprojnë gjatë gjithë natës.

Zhdukni bllokimin në gjoks

Duhet të përzieni pak vaj kokosi dhe një qepë për të përgatitur një pastë. Më pas aplikojeni në kraharor, sigurojeni me një peshqir dhe një këmishë për ta ngrohur dhe më pas mund të laheni.

Infeksionet dhe dhimbjen e veshit

Duhet të vendosni pak qepë të prerë në një çorape dhe ta vini në zonën ku ndieni dhimbje. Sigurojeni me fasho ose kapelë dhe hiqeni kur dhimbja të ketë kaluar.

Të prerat

Lëkura transparente e qepës ka veti të forta antiseptike dhe parandalon dëmtimin e lëkurës, kështu që mund ta aplikoni në të prerat për të ndalur gjakrrjedhjen.

Dhimbje barku

Ilaçi i mëposhtëm është përdorur nga indianët e Amerikës për të kuruar dhimbjen e barkut te fëmijët e vegjël. Duhet të zieni disa feta qepe të verdhë, ta vloni në ujë dhe ta lini të ftohet e më pas ta kulloni. Fëmijët duhet të marrin 1 lugë çaji çdo orë derisa të përmirësohen.

Pastrues ajri

Qepët ndihmojnë për të vrarë të gjithë virueset dhe bakteriet në ajër dhe e pastrojnë atë, kështu që duhet të shpërndani feta qepe të prerë në të gjithë shtëpinë.

Disa mënyra të tjera për të përdorur qepën:

Masazhoni lëkurën me qepë për të shmangur pikëlat (prenkat) në lëkurë

Fërkoni fetat e qepës në lëkurën e kokës për të përshpejtuar rritjen e flokëve

Fërkoni qepë mbi lëkurë për të parandaluar pickimin e insekteve

Për të parandaluar molën (tenjat) vendosni qepë në rroba

Për të mbrojtur bimët nga insektet dhe dëmtues të tjerë valoni dhe spërkasni me lëng qepe

Përdorni feta qepësh për të pastruar dhe lëmuar objekte qelqi dhe bakri

Pastroni hekurin e rrobave me feta qepe për të parandaluar zënien e ndryshkut

Përdorimi i qepëve është rekomanduar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në rastet e gripit, të ftohtit, kollës, infeksioneve, bronkitit dhe shtrëngimeve në gjoks./revistashije