Thursday, September 28, 2023
HomeNEWSSa ujë duhet të pijmë çdo ditë në bazë të moshës sonë?...

Sa ujë duhet të pijmë çdo ditë në bazë të moshës sonë? Dhe cfare ndodh kur nuk pini

Si fillim lind pyetja: Pse eshte e rendesishme te pijme uje?

Sepse dehidratimi mund te behet shume serioz me kalimin e kohes.

Nese humbasim vetem 1% uje ne trupin tone, do te kemi me pak energji per te punuar, temperatura e trupin ulet dhe ndonjehere shoqerohet me mungese urie.

Nese humbasim 5% te ujit ne trupin tone, do te kemi kapacitet mendor me te ulet shoqeruar me ulje te perqendrimit, irritim si edhe dhimbje koke e pashpjegueshme.

Ndersa ne perqindje me te madhe humbja e ujit ne trupin tone shkakton madje edhe vdekje.

Tabela me poshte tregon se sa uje duhet te konsumojme normalisht ne baze te moshes tone.
Shifrat i referohen Autoritetit Europian per Sigurine Ushqimore (EFSA).

Nje artikull i doktoreshe Drilona Ndrevataj

@dr.drilonandrevataj Sa uje duhet te pijme te pijme ne dite ne baze te moshes? EFSA ( Autoriteti Europian per sigurine e ushqimit ). #uje #urolog #urologjia #kirurg #shendeti #fyp #albania #tirana🇦🇱 #tirana ♬ Dream Away – Ramol

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe