Rritje drastike e rasteve të reja me Kovid, mbi 1 mijë të infektuar 24 orët e fundit në Shqipëri

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 7,256 testime, 1054 raste të reja, 3 humbje jete dhe 469 të shëruar në 24 orët e fundit

Rritje drastike në 24 orët e fundit, e rasteve me kovid ku pasi janë kryer 7,256 testime, kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1054 qytetarë.

Rastet e reja u gjetën në këto bashki: 303 raste në Tiranë, 157 raste në Shkodër, 60 raste në Durrës, 47 raste në Vlorë, 42 raste në Lezhë, 38 raste në Kavajë, 31 raste në Kurbin, 26 raste në Lushnje, Elbasan, 24 raste në Korçë, 22 raste në Fier, Sarandë, 21 raste në Berat, 17 raste në Gjirokastër, 15 raste Malësi e Madhe, Krujë, 13 raste në Kamëz, Bulqizë, 12 raste në Rrogozhinë, Mat, 11 raste në Peqin, 10 raste në Kukës, 8 raste në Dibër, Divjakë, 7 raste në Himarë, Pogradec, Kuçovë, Prrenjas, 6 raste Vau i Dejës, Patos, Tepelenë, Cërrik, 5 raste në Memaliaj, Dimal, Librazhd, 4 raste në Has, Tropojë, Përmet, Gramsh, 3 raste në Shijak, Konispol, 2 raste në Mirditë, Vorë, 1 rast në Pukë, Fushë-Arrëz, Mallakastër, Selenicë, Këlcyrë, Devoll, Skrapar, Poliçan.

Aktualisht janë 10,088 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 96 pacientë, nga të cilët 18 janë në gjendje më të rënduar.

Në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 tre gra të moshuara: Një qytetare 78 vjeç nga Kavaja, një qytetare 79 vjeç nga Tirana dhe një qytetare 87 vjeç nga Vlora.

Janë shëruar 469 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 133,801 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (31 Gusht 2021)

Raste të reja ditore 1054

Të shëruar në 24 orë 469

Të shtruar në spitale 96

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 7,256

Testime totale 1,047,380

Raste pozitive 146,387

Raste të shëruara 133,801

Raste Aktive 10,088

Humbje jete 2,498

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,638

Shkodër 1,789

Vlorë 908

Durrës 778

Fier 695

Lezhë 567

Elbasan 497

Berat 352

Gjirokastër 281

Korçë 254

Dibër 169

Kukës 160