5 veprimet që duhenti beni menjëherë pasi kryeni menjhere pasi kryeni mardhenie intime

5 gjëra që duhet të bëni pas mardhënieve seksuale
Këtu janë 5 ritualet super të thjeshta dhe shumë të rëndësishme që duhet të bëni menjëherë pas mardhenies seksuale për të ruajtur shëndetin intim. Kjo do t’ju ndihmojë të keni një jetë seksuale më të këndshme.
Këtu janë 5 ritualet super të thjeshta dhe shumë të rëndësishme që duhet të bëni menjëherë pas mardhenies seksuale për të ruajtur shëndetin intim. Kjo do t’ju ndihmojë të keni një jetë seksuale më të këndshme.

Kujdesi i duhur pas seksit është dallimi kryesor midis një jete seksuale të këndshme dhe një vagine të ndieshme që gjithmonë ju shkakton probleme.

“Higjiena e mirë duhet të jetë një numër rregullash, jo një përjashtim, sidomos kur bëhet fjalë menjëherë pas mardhenieve”, thotë Sherry Ross, OB-GYN dhe specialistja e shëndetit të grave nga Santa Monica, California. “Gjatë mardhenieve, një numër bakteresh krejtësisht të reja hyjnë në vaginë, gjë që mund të jetë sfidë për të dhe për funksionet e saj mbrojtjese”, shton ajo.

Urinimi nuk është e vetmja gjë që mund të bëni për të parandaluar infeksionet e traktit urinar dhe sëmundje të tjera. Këtu janë 5 gjëra të tjera që mund të bëni për t’u kujdesur për shëndetin tuaj intim.

1. Lahuni me ujë dhe sapun pa aromatizues
Dr Ross ju rekomandon të përdorni kremra të pangopura për higjenën intime, sidomos pas mardhënieve seksuale. Merrni një peshqir të vogël dhe përdoreni atë për të larë organet gjenitale me ujë dhe sapun (ose vetëm ujë të ngrohtë). Larja e zonave të brendshme nuk është e nevojshme pasi vagina ka ciklin e saj të pastrimit që ruan pastërtinë dhe balancën. Kjo do të thotë që xhelat e ndryshëm për pjesët intime nuk janë të rekomanduara.

2. Dush në vaskë
Kjo do t’ju ndihmojë të ndiheni si një perëndeshë e vërtetë, por përveç kësaj një dush i ngrohtë me shtimin e vajit të kokosit do të lehtësojë çdo acarim ose ndjeshmëri që mund të shfaqet menjëherë pas mardhenieve, thotë Dr Ross. Kjo gjithashtu do të zvogëlojë rrezikun e infeksioneve. Është shumë e rëndësishme që ju të mos e kaloni këtë hap, pasi është i rëndësishëm për shëndetin tuaj mendor dhe fizik.

3. Pini një gotë të madhe me ujë (ose dy)
Dehidrimi mund të ndikojë në të gjithë trupin tuaj. Pasi ta bëni dashuri, duhet të pini një ose dy gota të mëdha uji. Kjo jo vetëm që do t’ju mbajë të hidratuar, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të lani çdo bakter problematik nga fshikëza juaj, duke zvogëluar rrezikun për infeksione urinare dhe gjenitale.

4. Konsumi I ushqimeve te fermentuara
“Kos, kombucha, kefir dhe ushqime të tjera të fermentuara përmbajnë të njëjtat baktere të mira që mund të gjenden në vaginë tuaj”, thotë Kelly Casper, mjek dhe OB-GYN nga Universiteti i Indisë. Nëse hani këto ushqime menjëherë pas mardhënies seksuale do të zbuloni një mënyrë të shkëlqyer për të rivendosur numërimin e mirë të baktereve në trupin tuaj, i cili gjithashtu ju ndihmon të përballeni me infeksionet kërpudhore.

5 Qëndroni besnik traditës
Vishni mbathje pambuku dhe pizhame të lirshme, pasi do t’ju ndihmojë në mbajtjen larg të infeksioneve. Në çdo rast, shmangni të brendshme të najlonit dhe pizhame të ngushta, pasi kjo veshje mund të mbajë lagështi dhe kështu mundëson rritjen e mëtejshme të baktereve.