Pse kinezet jetojne mbi 100 vjec?5 gjërat që i ndihmojnë kinezët të mbajnë trupin dhe mendjen e tyre të re gjatë gjithë jetës

0
3347

Të jetosh gjatë nuk do të thotë të jetosh i shëndetshëm. Është e rëndësishme të mbani mendjen dhe trupin tuaj të rinj dhe aktiv. Kinezët vazhdojnë të na befasojnë duke i arritur këto synime. Për shembull, është një grua kineze që besohet se ka jetuar 135 vjet, dhe kjo është vërtet mbresëlënëse.

1. Ata përdorin 4 barishte esenciale.

Kinezët përdorin barishte për të mbajtur trupin e tyre të shëndetshëm. Ato barishte ndihmojnë për të marrë mineralet që na nevojiten, plus ato mund të kenë një efekt detoksik. Këtu janë 4 barishtet thelbësore :

Xhenseni funksionon si një adaptogen dhe ndihmon trupin të reagojë ndaj stresit.
Astragalus mbron sistemin imunitar të trupit tuaj ndërsa plakeni.
Kerpurdha ndihmon në prodhimin e energjisë, forcimin e kujtesës dhe mbështetjen e plakjes së shëndetshme.
Berry Goji punon si një antioksidant që ndihmon në zbutjen e radikaleve të lira ose grimcave që shkaktojnë stres.

2. Ata përdorin kordyceps.

Cordyceps është një kërpudhat që ka një histori të veçantë në trajtimin kinez. Mund të përmirësojë imunitetin duke stimuluar qelizat dhe kimikatet që ndihmojnë në luftimin e qelizave të kancerit dhe tkurrjen e tumoreve . Në ditët e sotme, është shumë e vështirë të gjesh kordyceps natyralë, ndaj e prodhojnë atë në laboratorë. Gjithashtu, njerëzit e përdorin atë për trajtimin e çrregullimeve të veshkave dhe problemeve të mëlçisë.

3. Ata notojnë në ujë të ftohtë.

Një blogere e famshme kineze e quajtur Liu Yelin është e famshme për pamjen e saj si një grua 30-vjeçare, edhe pse ajo në të vërtetë është 50-vjeçare tani. Përveç ushtrimeve çdo ditë, ajo rekomandon notin në ujë të ftohtë, duke thënë: “Unë notoj në liqen dhe bëj stërvitje me peshë çdo ditë. Gjëja ime e preferuar është noti jashtë në dimër. Është një provë e vullnetit dhe këmbënguljes sime. Shpesh më duhej ta detyroja veten ta bëja.”

4. Ata jetojnë në bashkësi.

Traditat , marrëdhëniet familjare dhe komuniteti konsiderohen të rëndësishme. Familjet me shumë breza shpesh jetojnë së bashku dhe rrallëherë prindërit e moshuar shpërngulen në shtëpi pleqsh: “ Ata shpesh pinë çaj mëngjesi së bashku çdo mëngjes . Nëse ata jetojnë të ndarë, atëherë është tradicionale që të ketë dim sum të paktën një herë në javë.”

Në një fshat kinez ku njerëzit priren të jetojnë jetë të gjatë, u vu re se ata shpesh lindin fëmijën e tyre të parë në moshën 27 vjeç, dhe fëmija i fundit zakonisht lind rreth moshës 42 ose 43. Gjithashtu, ata konsumojnë më pak proteina dhe hanë më shumë perime. .

5. Ata i kushtojnë vëmendje orës së trupit kinez.

Sigurisht, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje asaj që hani, por është gjithashtu e rëndësishme se në cilën orë hani, sipas orës trupore kineze . Për shembull, për mëngjes, është më mirë të keni ushqime të ngrohta, të lagështa, asgjë shumë të pasur, të kripur ose të ëmbël. Koha më e mirë për të ngrënë këtë vakt është nga ora 9 deri në 11:00

Dreka duhet të hahet nga ora 11:00 deri në 13:00 dhe duhet të përbëhet nga ushqime të athëta dhe të nxehta me drithëra. Darka duhet të shërbehet ndërmjet orës 17:00 dhe 19:00. Veshkat janë shumë aktive gjatë kësaj kohe, kështu që ju duhet të keni ushqime ushqyese, të lehta dhe të freskëta. Mishi i pjekur dhe peshku lejohen në këtë kohë.

shiko.news/