Për sa kohë do të vazhdojnë temperaturat mbi 40 gradë, meterologu grek jep lajmin e keq: Ja dhe sa

Ka ditë që i nxehti afrikan ka përfshirë Evropën. Termometri shënon mbi 41 gradë Celsius.

Po siç duket ky i nxehtë do të zgjas dhe në muajin gusht, kjo sipas meteorologut Sakis Arnaoutoglou.

Meteorologu i njohur grek me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka treguar se 10 ditët e ardhshme nuk paraqiten optimiste.

“Fatkeqësisht,i nxehti i Afrikës së Veriut nuk do të na lërë lehtë dhe të dhënat e fundit të parashikimit nuk janë shumë optimiste nëse dhe kur në 7 deri në 10 ditët e ardhshme temperatura do të kthehet në normale për periudhën që po kalojmë! Ndryshimi i klimës tani është më shumë se një fakt!” shkruan Sakis në postimin e tij.

Ndaj qendroni ne shtepi dhe shmangni ecjen ne diell dhe orarin e paradites dhe te drekes pasi temperaturat jane shume te larta.