Pas 207 orë pas tërmetit del nga rrenojat Berati djali 12 vjecar. Video

0
1462

Një lajm i gëzuar vjen 207 orë pas tërmetit!
Në Adiyaman të Turqisë, 12-vjeçari Berat Yücel u nxor i gjallë nga rrënojat 207 orë pas tërmetit vdekjeprurës në Turqi dhe Siri. Ndaj Berati kishte shume dite ne rrenoja por ja doli. Dhe jeta e tij ndryshoj pergjithmon.

Shpëtime të tjera të sotme

Turqia u trondit nga një tërmet me magnitudë 7.7 ballë, epiqendra e të cilit ishte në rrethin Pazarcık të Kahramanmaraş më 6 shkurt në orën 04:17. Ende pa e marrë veten nga tronditja e kësaj fatkeqësie të tmerrshme, pasoi tërmeti i dytë me magnitudë 7.6 ballë me epiqendër në Elbistan. Janë humbur mijëra jetë dhe dhjetëra mijëra të plagosur në këtë fatkeqësi, e cila nuk është parë kurrë më parë. Në ditën e 9-të të përpjekjeve të shpëtimit, shpresa mbetet ende. Në orën 198, erdhën 3 lajme të reja mrekullie. Në Kahramanmaraş, 17-vjeçari Muhammet Enes dhe vëllai i tij 21-vjeçar Abdulbaki Yeniar u shpëtuan nga rrënojat. Në orën 198, 18-vjeçari Muhammed Cafer Çetin u shpëtua nga rrënojat në Adiyaman. Në orën 203, Hidayet (24) dhe Muharrem Polat (32) u shpëtuan të gjallë nga rrënojat e banesës shumëkatëshe Aktaş në Kahramanmaraş.Pas 201 orësh nën rrënojat e tërmetit, mësuesja 26-vjeçare Emine Akgül u shpëtua e gjallë në Antakya Cumhuriyet Mahallesi: