Moti si kurre me pare. Ja si do te jene 10 ditet e fundit te tetorit

0
413

Vendi yne po përjeton ende një valë të ngrohti të fortë keto dite vjeshte, e cila duhet të vazhdojë deri në fundjavën e fundit të tetorit.

Sipas sinoptikaneve, dhjetë ditët e fundit të muajit, në fakt, do të shoqerohen nga anticikloni afrikan që do të ndihet ende përgjatë Mesdheut, duke përfshirë edhe ventin tone.

Moti në fundjavë, parashikimet për të premten 21 dhe të shtunën 22

Italia qendrore-jugore është në kontrollin e një vale anormale të të nxehtit që e ka shndërruar vjeshtën në verë. Temperaturat mbi mesataren e periudhës me rritje të mëtejshme të pritshme ndërmjet të shtunës 22 dhe të dielës 23 tetor në rajonet jugore.Gjithashtu majat 30° priten në Sardenjë. Gjithçka ndryshon, megjithatë, në rajonet veriore ku pritet kalimi i një turbullimi të ri, hera e pestë e muajit, e cila do të përshkojë rajonet veriore me pjesën më aktive mes të premtes 21 dhe të shtunës 22 duke shkaktuar një fazë reshjesh dhe stuhi të mundshme drejt brezit alpin.

Por le të specifikohemi me parashikimin e motit për të premten 21 tetor.

Në veri vranësira dhe reshje shiu që nga mëngjesi i hershëm do të prekin Piemonte, Valle d’Aosta dhe Lombardinë Veriore. Jo vetëm kaq, shira të izoluar priten edhe në Liguria, ndërsa vranësira të pjesshme në Campania. Temperaturat në rënie në veri dhe rritje në qendrën jugore me majat 30 ° në Sardenjë.

Të shtunën e 22 tetorit, megjithatë, vranësira në veri me shira të shpërndara në veri të Po dhe në Liguria. Reshje, edhe lokale intensive, priten drejt zonave alpine dhe paraalpine. Re gjithashtu në Toskanë dhe mjegull në jug dhe ishuj. Temperaturat maksimale janë në rënie në Veri-Perëndim, ndërsa shënon rritje vlerash në qendër-jug.