Lista e shteteve/ A do te udhetojne Qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë nga 1 korriku në territorin e BE-së?

Zyrtarët e BE po diskutojnë se qytetarët e cilave vend mund të futen në territorin e bllokut pas 1 korrikut kur diskutohet hapja e kufijve të jashtëm eshte nje liste me vende qe do te arrinjen te udhetojne.

Po ashtu, po diskutohet se cila vende do të lihen jashtë kësaj liste duke marrë parasysh situatën koronavirusit.

Lista tashmë ka ngjallur polemika, kjo pasi thuhet se jashtë mund të lihet SHBA, vendi më i prekur në botë nga pandemia si dhe Brazili dhe Rusia 3 nga shtet me te medha ne bote lista do ndryshoj ne baz te te infektuarve a do te shtohen apo do te pakesohen.

Sipas asaj që raporton Euronews, duke cituar burime nga diplomatët e BE, Brazili, Katari, SHBA dhe Rusia nuk janë në listën e vendeve të lejohen të hynë në BE. Po ashtu, raportohet se ende nuk është e sigurt që kufijtë mund të hapen më 1 korrik.

Lista paraprake e vendeve, shtetasit e të cilëve do të lejohen të hyjnë në territorin e BE është si vijon:

Vatikani

Monako

Mali i Zi

Andorra

Serbia

Bosnja dhe Hercegovina

Ukraina

Shqipëria

Turqia

Kosova

Republika Popullore Demokratike e Koresë

Turkmenistan

Vietnami

Kina

Tajlanda

Myanmari

Mongolia

Japonia