Thursday, September 28, 2023
HomeSHENDETKy eshte ushqimi me i rrezikshem per zemren tuaj

Ky eshte ushqimi me i rrezikshem per zemren tuaj

Zemra është një organ jetik në trupin e njeriut zemra do të thotë jetë; kur ndalon, nuk ka me jetë. Përveç kësaj, ai kryen funksionin më kritik të pompimit të gjakut në pjesë të ndryshme të trupit. Por kush eshte ushqimi me i keq per zemren?

Mishrat e përpunuar si salsiçet dhe hot dogët priren të jenë të pasura me yndyrna të ngopura. Përveç kësaj, përgatitja e tyre përfshin sasi të mëdha kripe. Është gjithashtu një kombinim jo i shëndetshëm për zemrën. Kurimi i mishit është i përshtatshëm si teknikë konservimi. Por nuk këshillohet për personat në rrezik të sëmundjeve të zemrës. Mishi i përpunuar gjithashtu mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut për shkak të përmbajtjes së lartë të kripës. Përveç kësaj, mund të rezultojë në hiperkolesterolemi.

Studimet tregojnë se yndyrat e ngopura përbëjnë më shumë se gjysmën e kalorive në proshutë. Mund të rrisë kolesterolin e keq dhe të rrisë rrezikun e sulmit kardiovaskular ose goditjes në tru. Përveç kësaj, është i pasur me natrium. Prandaj, mund të rrisë presionin e gjakut. Në këtë rast, zemra juaj duhet të punojë më shumë për të pompuar gjakun. Një tepricë e natriumit mund të çojë në rrezik për goditje në tru dhe probleme me zemrën. Proshuta gjithashtu përmban konservues dhe çon në probleme të ndryshme shëndetësore.

Konsumimi i sasive të mëdha të mishit të kuq të papërpunuar si viçi dhe derri mund të dëmtojë gjithashtu zemrën tuaj. Për më tepër, mishi i kuq ka një përmbajtje të lartë yndyre të ngopur dhe mund të rrisë nivelet e kolesterolit. Prandaj, duhet t’i hani ato me kujdes.

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe