‘Ka prekur 98 shtete’, OBSH ngre alarmin për variantin Delta: Pritet të jetë mbizotërues në të gjithë botën

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, thote për variantin “Delta”, pasi sipas tij deri më tani ky variant ka arritur të përhapet në 98 shtete.

Ai këkroi që shtete të jenë të kujdesshme me lehtësimin e masave, ndërkohë tha se “Delta” pritet të mbizotërojë në të gjithë botën, duke bërë që disa shtete të jenë shumë të rre zikuara.

Britania e Madhe dhe Rusia janë dy shtetet që kanë më shumë infektime me këtë variant, por në Rusi numri i vik tim ave është shumë herë më i lartë.

Gjithashtu edhe Australia po go ditet nga “Delta”, pasi në ditët e fundit janë regjistruar një numër i madh të infektuarish.

Por lajmi mire eshte se ata qe kane bere vaksinen jane imune dhe kane me pak shanse te infektohen por ne duhet te ruajm distancimin social.