I japin probleme ilacet. I riu zgjohet ne mëngjes i paralizuar

0
123

Një burrë ka pohuar se pilula e zakonshme që ai ka marrë për kolesterolin e ka lënë atë të paaftë për të ecur dhe nevojën për të përdorur një karrige me rrota.

Mark Freeman, 47 vjeç, filloi të merrte mjekimin e statinës katër vjet më parë dhe nuk pati probleme derisa filloi të luftonte për t’u ngritur nga shtrati në mëngjes.

Ai kishte ethe, dhimbje muskujsh dhe temperatura gjatë natës dhe, mbi nëntë muaj, humbi aftësinë për të ecur, iu desh të linte punën dhe tani përdor një karrige me rrota gjatë gjithë kohës.

Që atëherë ai është diagnostikuar me miopati nekrotizuese – një sëmundje e rrallë autoimune që shkakton inflamacion kronik të muskujve dhe dobësi.

Ai po flet për të paralajmëruar të tjerët për shenjat e një reagimi ndaj ilaçeve të kolesterolit të përshkruara zakonisht ndaj beni kujdes kur i merrni ato se mund tju hapin probleme.

Mark, nga Ealing, West London , tha: “Më vjen keq dhe mërzitem shumë që nuk mund të qëndroj në këmbë ose të eci.