Edhe sa do te zgjasin rreshjet e shiut dhe kur pritet qe temperaturat te kapin 30-32 grade celcius, ja se cfare thote meteorologia e

Ne fakt eshte vetem 1 diten e gjysem pra dita e sotme do te mbetet keshtu si ka nisur me kthjellime te shkurtra dhe rreshje te shpeshta dhe prezence te rreshjeve thuajse ne te gjithe vendin.

Ne skajin jugor pritet te kete vetem momente te shkurtra me pika shiu ndersa pjesa tjeter e vendit, gjate nates por edhe gjate dites se sotme do te kete momente fuqizimi te vranesirave te cila do te sjellin rre beshe te shkurtra shiu dhe kryesisht ne zonat veriore dhe ne qender.

Kjo situate do te zgjas deri sonte ne mbremje ku presim nje permirsim gradual te kushteve te motit, sonte gjate nates dhe pjesen me te madhe te dites se premte kemi prezence te vranesirave ne te gjithe territorin Shqiptar te cilat here pas here do te zevendesohen me intervale kthjellimesh.

Kryesisht ne pjesen perendimore ndersa ne zonat lindore do te kemi kryesisht vranesira dhe here pas here me shira te dobet.

Kjo eshte situata sot edhe neser nderkohe qe presim diten e shtune dhe te diele po ashtu edhe disa dite te javes tjeter do te sjellin mot te qendrueshem, kryesisht mbizoterim te kthjellimeve ne te gjithe vendin.

Duhet te theksoj se ajo se cfare ka ndodhur me vlerat termike, ka pasur nje renie te temperaturave me 1-2 grade gjate pasdites se djeshme, ku ajo ka vijuar perseri edhe gjate nates.

Sot ne mengjes jemi zgjuar me te pakten 2 grade me fresket, kryesisht ne zonat malore eshte ndier me se shumti freskimi i motit ku kemi zbritur ne vlerat 5-6 grade ne zonat e thella kryesisht ne juglindje dhe veri lindje. Temperaturat gjate fundjaves pritet qe te kapin 30-32 grade celcius gjate fundjaves