Çfarë ndodh kur përzieni panxharin, karrotat dhe mollët. Ky lëng ndihmon në shumë sëmundje

0
1150

Mjekësia bimore e bazon teoritë e saj në idenë se çdo bimë, perime ose frut ka një kontribut për të dhënë dhe duke u kombinuar me të tjerët si lëng mund të shërbejë për të kuruar sëmundjet ose për ti parandaluar ato.

Mbron organet: Të gjitha organet në trupin tonë marrin një sërë benefitesh nga konsumimi i kësaj pije të mbushur me vitamina dhe antioksidantë . Kjo kontribon duke i mbajtur të shëndetshëm dhe duke i ndihmuar të përesojnë funksionin e tyre. Funksionon kryesisht tek mëlçia , veshkat, pankreas,mushkëri dhe zemër.

Përmirëson sistemin e tretjes: Kjo pije ndihmon në parandalimin e ulçrave seps mbron muret e stomakut. Në të njëjtën kohë përmirëson lëvizjet e zorrëve duke ndaluar kapsllëkun.

Ndihmon në funksionimin e trurit: Të gjitha vlerat që e përbëjnë këtë pijë ndikojnë në aftësinë njohëse dhe memorie duke e bërë trurin tonë të funksionojë në mënyrë optimale.

Forcon zemrën dhe mushkëritë: Është një pije shumë e dobishme nëse duam të synojmë funksionimin sa më të mirë të zemrës dhe mushkërive, sepse karotina beta dhe luteina që përmbajn panxhari dhe karrota ndihmojnë në reduktimin e kolesterolit, duke krijuar mbrojtje shtesë për zemrën.

Si përgatitet?

Ashtu si lëngjet e tjera, është e këshillueshme për ta konsumuar duke agjëruar në mënyrë që vitaminat dhe ushqyesët të asimilohen më mirë dhe më shpejtë. Ne ju këshillojmë që të hani mëngjesin gjysmë ore më vonë për të lejuar që të gjitha këto lëndë ushqyese të përfshihen pa ndërprerje në trup.

Përbërësit:

– 1 karotë

– 1 mollë jeshile

– 1 panxhar

– 150 ml ujë

– Akull

Përgatitja:

Lani të gjitha përbërësit mirë, prihini ato në copa dhe hidhini në një blender së bashku me ujin dhe akullin. Përzieini deri sa të gjithë komponentët të inkoporohen mirë me njëri tjetrin.

Pirja e kësaj përbërjeje në mëngjes do të thotë të marrësh një dozë të vitaminave dhe sapo ta pini do ndiiheni më të shëndetshëm dhe përfomanca juaj ditore do rritet sepse do ndiheni më të vëmendshëm gjatë punës suaj.