Ballkani nuk gjen qetesi nga termetet. 2 termete brenda nje dite

0
229

Disa lëkundje të forta janë dëgjuar në Rumani, ku sipas sizmologëve një tërmet i magnitudës 5.5 ka goditur vendin europian.

Epiqendra ndodhet në afërsi të Tismanës, rreth 120 kilometra nga Craiova, jo larg kufirit me Serbinë, tjetër vend ku lëkundjet janë dëgjuar qartësisht.

Për momentin nuk raportohen dëme të mëdha materiale, ose të plagosur.

Rumania është zonë sizmike, tërmeti më i madh ka ndodhur në vitin 1977, i cili përfshiu në dëme edhe kryeqytetin Bukuresht, duke shkaktuar më shumë se 1800 viktima.

Greqia vijon të përjetojë lëkundje sizmike, por për fat të mirë në magnitudë të ulët dhe pa shkaktuar dëme.

Së fundmi një tërmet tjetër është regjistruar në Thiva, me magnitudë 3.8 i shkallës rihter dhe më thellësi 5km.

Mediat greke raportojnë se epiqendra ishte 5 kilometra në veriperëndim të Asopis.

Fatmiressihte cdo gje ka shkuar mire dhe pa pasoja.