Arti në zi/ E përplasi motori teksa po kalonte vizat e bardha, ndërron jetë në spital aktorja e njohur

Aktorja amerikane Lisa Banes ndërroi jetë moshën 65-vjeçare pasi ishte përfshirë në një përp lasje me skuter në Neë York.

Banes u bë e famshme me rolin e Marybeth Elliott, nënës së Amy në filmin me titull “Gone Girl” një trilerin psikologjik i David Fincher në vitin 2014.

Ajo gjithashtu u shfaq në filma si Cocktail dhe A Cure for Wellness.

Konfirmohet për BBC se Banes u godit nga një skuter, ndërsa ecte nëpër një vendkalim për këmbësorë në Manhattan më 4 qershor.

“Skuteri më pas u largua nga vendndodhja, duke vazhduar drejt veriut,” tha policia e Neë York në një deklaratë.

Banes lindi në Cleveland, Ohio dhe u shqua në vitet 1980 në një larmi shfaqjesh televizive dhe shfaqjeve në skenën e teatrit në Broadëay. Por ishte për rolin e saj si Marybeth Elliott, nëna e personazhit të Rosamund Pike, Amy Elliott në Gone Girl, që ajo u bë e njohur për një audiencë më të gjerë.

Filmi mori katër nominime për Globin e Artë, përfshirë aktoren më të mirë për Pike.