7 Simptomat e menopauzës që ju nuk i keni ditur

0
13139

Menopauza është kur një grua ndalon të ketë periodat e saj dhe nuk është më në gjendje të mbesë shtatzënë në mënyrë të natyrshme. Zakonisht ndodh në mes moshave 45 dhe 55 vjeç kur nivelet e estrogjenit bien. Rreth kësaj periudhe kohore do të fillojë të bëhet më pak e shpeshtë, ose në disa raste ata mund të ndalen papritur. Shenjat më të njohura të menopauzës janë nxehtësi dhe djersitje natën. Edhe pse gratë zakonisht janë në harmoni me trupat e tyre, është e rëndësishme të kuptohen edhe shenjat më pak të zakonshme të ndryshimeve në menopauzë”.

Renia e flokeve
Gjatë menopauzës ndryshojnë hormonet, rezultojnë në një prodhim më të ulët të estrogjenit dhe progesteronit, të cilat ndihmojnë në forcimin dhe rritjen e flokëve. Ndryshimet hormonale gjatë menopauzës do të thotë se ka më shumë gjasa për të fituar peshë rreth barkut, mesit dhe kofshëve. Tani është koha për të ngrënë të pastër. Detox nga ushqimet që përmbajnë komponime hormon-ndërprerëse pasi ato vetëm i shtojnë tranzicionit tashmë të përçarës hormonal. Menopauza mund të ndikojë shumë në nivelet e energjisë tuaj që do të thotë që mund të gjesh veten duke bërë shumë gjurmë. Ju mund të gjeni veten duke harruar gjëra të kujtesës afatshkurtër. Lajm i mirë është se nuk do të të harroni ngjarje të mëdha nga e kaluara juaj.

Alergjia

Gjatë menopuzës dhe sistemi imunitar përjeton ndryshim, kjo mund të çojë në më shumë ndjeshmëri ndaj alergjive që nuk mund të keni pasur më parë .

Thonjtë e brishtë
Nivelet e luhatshme të estrogjenit gjatë menopauzës lidhen me thonjtë e brishtë.

Ndryshimet në erën e trupit

Si rezultat i nxehtësisë dhe djersitjes natën, mund të çojë në një ndryshim në erën e trupit.

Gjuhë e djegur apo goje e thatë

Kjo është një nga efektet anësore më pak të njohura, e cila është rezultat i mosbalancimit hormonal

Ndjenjat e goditjeve elektrike

Rënia në nivelet e estrogjenit ndikon drejtpërdrejt në sistemin nervor, i cili mund të shkaktojë ndjenjat e goditjes elektrike në kokë dhe në shtresat e brendshme të lëkurës.

Mpirjet e gjymtyrëve

Gratë që kalojnë menopauzën mund të përjetojnë një ndjesi shpimi gjilpërash në duart, këmbët dhe krahët si pasojë e luhatjeve hormonale, të cilat mund të shkaktojnë siklet.

Burimi: Express
©gatuajshendetshem/a.c./