6 shenjat e kancerit të prostatës që duhet të di cdo mashkull pas kesaj moshe

0
817

Një në tre burra shqetësues mbi moshën 45 vjeçare kanë thënë se duhet të kërkojnë ndihmë për kancerin e prostatës, ka zbuluar një studim.

Kanceri i prostatës është forma më e zakonshme e kancerit te meshkujt britanikë dhe numri i njerëzve që janë diagnostikuar me kancer është rritur vitet e fundit.

6 shenjat e kancerit të prostatës që duhet të dini

Në shumicën e rasteve, kanceri i prostatës nuk ka asnjë simptomë derisa rritja të jetë mjaft e madhe për të ushtruar presion mbi uretrën – atë tub përmes të cilit urinoni.

Simptomat përfshijnë:

Nevoja për të urinuar më shpesh, veçanërisht gjatë natës

Nevojë për të nxituar në tualet

Vështirësi në fillimin e urinimit

Rrjedhje e dobët

Sforcim dhe zgjatje e gjatë gjatë urinimit

Ndjenja se fshikëza juaj nuk është zbrazur plotësisht

Prostata e shumë meshkujve bëhet më e madhe me kalimin e moshës për shkak të kushteve jo kanceroze, zmadhimit të prostatës dhe hiperplazisë beninje të prostatës.

Në fakt, këto dy gjendje janë më të zakonshme se kanceri i prostatës – por kjo nuk do të thotë që simptomat duhet të injorohen.

Shenjat që kanceri është përhapur përfshijnë dhimbje kockash, shpine ose testikujsh, humbje të oreksit dhe humbje peshe të pashpjegueshme.

Ndaj eshte mire te beni nje vizite tek mjeku nese keni shqetesime.

Shperndajeni me miqt tuaj