5 shenja që ju jep trupi dhe që nuk duhet t’i injoroni

0
323

Këto janë disa nga shenjat e trupit të cilat nuk duhet t’i injoroni.

Probleme me gjumin, nervozizëm, dhimbje këmbe

Këto shenja tregojnë mangësi magnezi dhe kaliumi. Ushqime të pasura me magnez përfshijnë fara liri, luledielli dhe bajame.

Nga ana tjetër, për të rritur sasinë e kaliumit në trup, duhet të konsumojnë rregullisht perime me gjethe jeshile, si lakër jeshile, spinaq. Për më tepër, ju gjithashtu mund t’i gjeni këto elemente në kumbulla, panxhar të kuq, dhe kajsi.

Dëshirat për ushqim të kripur

Kjo është shenjë e një inflamacioni apo infeksioni në trup, në veçanti, në sistemin urogjenital.

Lëkurë e thatë

Kjo shenjë tregon se trupi juaj nuk ka vitaminë E, kështu që ju duhet të rrisni futjen e vajrave bimore, vaj peshku dhe arra.

Dëshira për ushqime të papërpunuara

Kjo është një shenjë e problemeve të mëlçisë ose gastritit. Kështu, ushqimet e papërpunuara zbusin stomakun dhe zvogëlojnë dhimbjet e barkut.

Flokë dhe thonj të brishtë

Në këtë rast, trupi juaj nuk ka kalcium dhe vitaminë B, kështu që ju duhet të përfshini qumësht, bishtajore, patate, drithëra dhe grurë në dietën tuaj