42 vjeçarja shkoi në spital pasi kishte dhimbje barku. Por cuditet kur lind femije

0
381

“Mendova se isha në menopauzë. Nuk e imagjinoja se isha shtatzënë.

Kështu Manuela De Santi, 42 vjeç nga Caserta, tregon për Casertanews lindjen e vajzës së saj Laura që ndodhi në orën 22.58 të datës 19 tetor në spitalin e Caserta.

Manuela shpjegon se prej disa kohësh nuk ka menstruacione. “Në familje ka pasur disa raste me menopauzë të parakohshme – tregon ajo – nuk kam pasur asnjë kontroll apo simptomë të asnjë lloji. Vazhdova të punoja deri në momentin e fundit. Madje pastrimin e bëra në një kompani parfumesh.

Megjithatë, pak ditë më parë Manuela filloi të ndjente dhimbje barku dhe, duke besuar se ishte cistit, iu drejtua mjekut. “Ai jepte ilaçe për cistitin – vazhdon ai – Në vend që të merrja një qetësues, preferova të shkoja në urgjencë”. Kështu ajo shkon në Sant’Anna dhe San Sebastiano në Caserta e shoqëruar nga partneri i saj Elia Russo, mamaja dhe fqinji i saj.

“I thashë mjekëve se kam cistit dhe kështu shkova në urgjencë për këtë – thotë ajo – Më pas më transferuan në gjinekologji, më thanë se është normale, pasi është dhimbje barku ka mundësi që të ketë edhe probleme me vezoret.”

Në orën 22.58 të datës 19 tetor 2022 lindi e vogla Laura Russo. Pesha 2 kg e 400 gram. “Zgjodha ta quaj Laura sepse lindi në ditën e Santa Laura. Nuk isha gati t’i jepja një emër një vajze”, pranon Manuela.

Manuela dhe vogëlushja e saj ishin të ftuar në “Pasdite pesë”, programi i drejtuar nga Barbara D’Urso. Gjatë programit u rinis thirrja për solidaritet. Kështu donacionet kanë shkuar edhe jashtë kufijve të kryeqytetit.