18 vjeçarja zgjohet në mëngjes me dhimbje gjuri. Humb jetën pas disa orësh

0
379

Një vajzë adoleshente humbi jeten vetëm disa orë pasi u ankua se k8ishte dhimbje kembe.

18 vjeçarja, u zgjua në orën 6 të mëngjesit të 2 prillit me dhimbje në njërin gjymtyrë dhe u rrëzua në banjë pak kohë më vonë.

Ajo u dërgua me urgjencë në spital ku pësoi gjashtë arreste kardiake dhe ndërroi jetë në mesditë.

Aime mendohet se ka vdekur nga një mpiksje gjaku por thuhet se ajo nuk tregoi asnjë shenjë se nuk ishte mirë para se të ngrihej nga shtrati atë mëngjes.

Familjaret thone se: “Ajo kishte këtë dhimbje në këmbë.

“Më pas filloi të fryhej në dyfishin e madhësisë së saj dhe ajo u rrëzua në banjë.

“Ajo ishte e shëndetshme dhe nuk po shfaqte asnjë simptomë derisa u zgjua atë mëngjes.

“Shpejtësia me të cilën ndodhi gjithçka është ajo që është më tronditëse.”

Ndërsa priste që të mbërrinte një ambulancë, Aime kaloi disa herë në arrest kardiak dhe humbi jeten.

Çfarë është mpiksja e gjakut dhe cilat janë shenjat?
Mpiksjet e gjakut mund të jenë shumë serioze dhe duhet të trajtohen shpejt.Ka disa lloje të ndryshme, por simptomat në përgjithësi përfshijnë:
Dhimbje pulsuese ose ngërçe
Ënjtje
Skuqje
Ngrohtësi
Frymëmarrje e papritur
Dhimbje të forta gjoksi
Një kollë ose gjakderdhje

Nëse mendoni se keni pasur një mpiksje gjaku, telefononi urgjencen.

Nëse keni vështirësi të merrni frymë, telefononi urgjencen ose shkoni te spital.

Mpiksjet janë më të zakonshme tek ata që janë larguar së fundmi nga spitali, tek njerëzit që janë mbipeshë, nëse pini duhan, përdorni një pilulë kontraceptive të kombinuar hormonale, jeni shtatzënë ose sapo keni lindur një fëmijë, ose keni një gjendje inflamatore si sëmundja e Crohn ose artriti reumatoid.

Për të ndihmuar në parandalimin e mpiksjes, duhet të qëndroni aktiv, të pini shumë ujë, të mbani një peshë të shëndetshme dhe të vishni çorape ose çorape për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut në fluturime të gjata ose në spital.