Vjen paralajmerimi i SHBA: Europra pritet te goditet nga uragani. Mund te preket dhe vendi yne

0
226

Europa pritet te goditet nga uragani i kategorise se pare nga data 13 shtator.
Ky është paralajmërimi që vjen nga Shtetet e Bashkuara.

Sipas një publikimi zyrtar të Qendrës Meteorologjike Amerikane, NOAA, uragani është i kategorisë së parë dhe do të vijë nga Atlantiku duke u futur deri në Mesdhe, pranë Shqipërisë dhe Italisë.

Uragani i kategorisë së parë quhet stuhia ku era arrin deri në 153 kilometra në orë. Pasojat maksimale të zonave që goditen nga kjo kategori janë dëme të kufizuara në godina dhe pemë, ndërsa parashikohen përmbytje në zonat bregdetare me ngritje të ujit deri në 50 centimetra mbi nivelin e detit.

Me ardhjen e muajit Shtator nisin shirat dhe renia e temperaturave dhe jemi ne stinen e vjeshtes tashme.

Burimi a2news.com/